Wzrosną koszty utrzymania nieruchomości

Data opublikowania: 18 stycznia 2016

Utrzymanie domu w Polsce będzie kosztowało więcej niż dotychczas. Podatek od nieruchomości może wzrosnąć nawet o 100%! A wszystko przez naliczanie go nie tylko od powierzchni prywatnej, ale i tej wspólnej.

W tym roku w życie wchodzą nowe zasady naliczania podatku od nieruchomości. Zmiany wprowadzane są na mocy ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Prezydent zaakceptował ją w lipcu ubiegłego roku, a jej zapisy odnoszą się zarówno do opłat podatkowych, jak i opłat lokalnych.

Koszty utrzymania domu

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Do tej pory podatek od nieruchomości był liczony w odniesieniu do powierzchni użytkowej danego mieszkania. Od 2016 r. będzie obejmował również część wspólną budynku, czyli np. strych, kotłownię czy suszarnię. Zwyżki opłat będą więc spore, ponieważ mowa o powierzchniach, które z reguły mają duży metraż. „Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę na fakt, że wyższy podatek odczują głównie mieszkańcy kamienic i innych, starszych budynków, bo to głównie w nich znajdują się rozległe powierzchnie wspólne dla wszystkich mieszkańców.

Zgodnie z ustaleniami, stawka za 1m kw. nie będzie mogła przekraczać 0,75 zł. Analitycy wyliczali już, że przy mieszkaniu o powierzchni 50 m kw. będzie oznaczało to wzrost podatku z 37 zł do ok. 75-100 zł. Chociaż takie podwyżki na przestrzeni całego roku nie wydają się wcale duże, to jednak eksperci są zgodni, co do tego, że dla części osób podniesienie podatku od nieruchomości może okazać się dość bolesne. Najlżej odczują to właściciele nowych mieszkań. Oszacowano, że w ich przypadku kwota podatku wzrośnie średnio o 17 zł.

Mimo że opłaty za utrzymanie mieszkania będą rosły, to jednak optymistycznie eksperci zakładają, że wcale nie przełoży się to na spadek zainteresowania inwestycjami w mieszkania. Specjaliści zakładają natomiast, że zmiana zasad naliczania podatku może wpłynąć na zwyczaje deweloperów. Wiele wskazuje na to, że najchętniej będą teraz inwestowali w takie budynki mieszkalne, w których część wspólna ma możliwie najmniejszy metraż. To może wpłynąć na zmianę trendów w architekturze. Nie będzie ona raczej widoczna w zewnętrznym wyglądzie budynku, lecz przełoży się na inny rozkład pomieszczeń w jego wnętrzu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *