Gwałtowny wzrost cen nieruchomości w USA

Data opublikowania: 7 listopada 2013

Wzrost cen nieruchomości w USAW Stanach Zjednoczonych doszło do wyjątkowego wzrostu cen nieruchomości. Był on na tyle gwałtowny, że w pełni zaskoczył analityków. Dokładniejsze dane wskazują, że odnotowany w sierpniu tego roku wzrost był największą zwyżką, do jakiej doszło na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. Najświeższy odczyt indeksu S&P/Case-Shiller dla 10 największych metropolii w USA sięgnął poziomu 12,8%. Identyczny wynik w ujęciu rocznym został odnotowany w przypadku indeksu S&P/Case-Shiller dla 20 największych amerykańskich metropolii. Ostatnio tak wyraźna zwyżka cen nieruchomości była widoczna w 2006 r. Wtedy indeks zanotował wzrost wynoszący 13,8%.

Najświeższe informacje, jakie napłynęły z amerykańskiego rynku nieruchomości są wyraźnie lepsze od przewidywań ekspertów. Chociaż analitycy rynkowi spodziewali się wzrostu cen nieruchomości, to jednak zakładali, że dla 10 największych metropolii indeks wskaże wzrośnie o 12,3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, a dla 20 największych metropolii miał on zanotować wzrost na poziomie 12,5% wobec sierpnia roku poprzedniego.

Dynamiczny wzrost indeksu widoczny jest już od kwietnia tego roku. Wtedy wskaźnik zanotował wzrost o 12,1% w ujęciu rocznym, więc poprawił swój wynik o 1,2% wobec wcześniejszego miesiąca. Od tamtej pory, S&P/Case-Shiller dla 20 największych miast Stanów Zjednoczonych regularnie notował wyniki na poziomie przekraczającym 12%. W porównaniu do najgorszego wyniku z ostatnich lat – cen notowanych w marcu 2012 r. – obecne są wyższe aż o 22,7%. Licząc 20 największych metropolii, największy wzrost cen odnotowano w Las Vegas, gdzie zdrożały one o 29,2%. W san Francisco było to 25,4%, a w Los Angeles zanotowano wzrost na poziomie 22,7%.

Przypomnijmy, że indeks S&P/Case/Shiller obejmuje zmiany cen nieruchomości, jakie zostały odnotowane na przestrzeni miesiąca w największych metropoliach Stanów Zjednoczonych. Odczyty porównywane są do tych uzyskanych w poprzednim roku. Dane zbiera się zarówno dla pierwszej dziesiątki największych miast, jak i dla dwudziestu największych miejscowości. Jako że ceny amerykańskich nieruchomości rosną już od kilku miesięcy, a w dodatku są lepsze od prognoz, nieśmiało można stwierdzić, że rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych powoli pokonuje kryzys i wychodzi na prostą.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *