Wzrost popularności domków letniskowych

Data opublikowania: 8 czerwca 2020

Ostatnio na rynku nieruchomości pojawił się nowy trend. Chodzi o modę na zakup domków letniskowych. Marzec 2020 roku był pierwszym miesiącem, w którym można było zauważyć wzrost zainteresowania takimi nieruchomościami. W miarę upływu czasu ich popularność jednak rośnie, nie maleje. Najbardziej pożądane są starsze domki letniskowe, w stylu PRL.

Dziwna moda?

Jeszcze niedawno stare domki nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Większość z nich nie mogła nawet znaleźć nabywców miesiącami. Teraz jednak pośrednicy zasypywani są zapytaniami o oferty na domki letniskowe rodem z PRL-u. Mowa tu o nieruchomościach typu „dacze”, które w środku wyposażone są w bardzo stare sprzęty i najczęściej wymagają gruntownego remontu. Wzrost zainteresowania tymi domkami można łatwo wytłumaczyć, jednak mimo to był on dość zaskakujący.

ppaa/bigstockphoto.com

Skąd wzrost popularności domków letniskowych?

Osoby, które dotychczas spędzały wakacje w kraju, zazwyczaj wybierały hotele z dodatkowymi atrakcjami. SPA, baseny, sauny czy jacuzzi to były ogromne atuty miejsc noclegowych. W tym momencie, z powodu epidemii, korzystanie z dodatkowych udogodnień hotelowych jest w zasadzie niemożliwe. Ludzie szukają zatem alternatyw – miejsc, gdzie nie będą na nich narzucone reżimy sanitarne a oni sami będą czuli się bezpiecznie i swobodnie. Padło na domki letniskowe, które są klimatyczne, niedrogie i do całkowitej dyspozycji właściciela. W takim miejscu może on realnie odpocząć od trudnej sytuacji panującej w Polsce i na świecie.

Oferty szybko znikają

Chętni na zakup domku muszą się spieszyć – im cieplej i bliżej do wakacji, tym zainteresowanie jest większe. Codziennie zwiększa się liczba umów podpisywanych na zakup domków. Można oczywiście kupić działkę, zbudować na niej domek i zagospodarować ogród. Jednak tu chodzi już nie tylko o pieniądze, ale również o czas. Kupującym zależy na tym, aby nieruchomość była gotowa do użytku, najlepiej jeszcze w tym roku. By już w tej chwili była otoczona przez roślinność. Chodzi o to, aby wakacje 2020 roku spędzić w urokliwym domku, otoczonym naturą.

Kto kupuje domki?

Najczęściej starsze osoby, w wieku powyżej 50 lat. Jest to dla nich bezpieczna i wygodna opcja, by spędzić miło wakacje. W przyszłości natomiast, po przejściu na emeryturę, mogą jeździć do takiego domku nawet na kilka miesięcy w roku i wieść wówczas sielankowe życie na wsi. Zainteresowani zakupem domków są również rodzice, dla których taki wyjazd może być najwygodniejszą i najtańszą formą spędzania wakacji z dziećmi. Kolejną grupą, która szuka nieruchomości letniskowych są osoby młode, przestraszone wizją spędzania wakacji w domu, ale jednocześnie nie chcące ryzykować zagranicznymi wyjazdami.

Ceny nie są niskie, ale też nie zaporowe. Wahają się one między 150 a 500 tysięcy złotych – wszystko zależy od lokalizacji, metrażu oraz stanu domku. Dla kupujących najważniejsze jest jednak to, że za tę cenę kupuje się na własność przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *