Z czego wynika wzrost opłat za mieszkanie?

Data opublikowania: 3 marca 2020

Rosną koszty utrzymania. Z badań wynika, że statystyczna rodzina w Polsce musiała w styczniu 2020 wydać na swoje utrzymanie około 40 złotych więcej niż w styczniu 2019. Co jest tego przyczyną? Wszystko drożeje, jednak okazuje się, że wydatki rosną głównie ze względu podwyższenie cen wywozu śmierci. Znacząco wzrosły również kwoty, jakie płaci się za energię elektryczną.

Co z tą inflacją?

Każdy mówi i słyszy o inflacji. Spekulacje na temat nadchodzącego kryzysu spędzają sen z powiek wielu Polakom. Nie dalej jak tydzień temu, GUS opublikował dane, z których wynika, że koszty dóbr wzrosły aż o około 4,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. To wysoki wynik, najwyższy od 8 lat. Z kolei koszty utrzymania mieszkania zdrożały aż o 4,9% i jest to najwięcej o 7 lat. Wszystko to działo się pod naszym nosem, ale mało kto był w stanie to dostrzec.

sureeporn/bigstockphoto.com

Jak to wygląda w liczbach?

Dane podane w procentach nie robią takie wrażenia, ponieważ nie obrazują rzeczywistości tak dobrze, jak podanie kwot, które faktycznie z portfela znikają. A zatem w styczniu, 2013 roku, koszty utrzymania 3-osobowej rodziny wynosiły około 830 złotych. We wrześniu 2019 była to kwota poniżej 900 złotych. W styczniu 2020 roku przekroczyła ten próg i wyniosła 915,2 złote.

Są to pieniądze, których potrzebuje rodzina, aby utrzymać mieszkanie. Wliczone są w to opłaty za:

  • ogrzewanie,
  • energię elektryczną,
  • wywóz śmieci,
  • wodę,
  • gaz,
  • czynsz,
  • zakup AGD, mebli oraz oświetlenia,
  • usługi związane z remontem i sprzątaniem.

Z czego wynika wyższa kwota?

Prawdopodobnie z kosztów związanych z energią oraz wywozem śmieci. Niestety, same opłaty za prąd to około 50% kosztów, jakie musimy ponieść w związku z utrzymywaniem mieszkania. Nie powinniśmy być zatem zaskoczeni. W końcu energia zdrożała aż o kilkanaście procent. Podobnie sprawa wygląda w przypadku usług wywozu zanieczyszczeń. Dane z grudnia ubiegłego roku uwzględniają około 32% podwyżki cen. Ostatecznie mogą być one nawet wyższe, gdyż nie było w nich zawartych jeszcze kompletnej informacji o podwyżkach.

Wzrost opłat może być odczuwalny przez wiele polskich w rodzin. Wynika on głównie z podwyżek cen prądu oraz stawek za wywóz zanieczyszczeń. I choć na razie na horyzoncie nie widać żadnych sygnałów, że miałoby się to poprawić to można pocieszyć się tym, że rząd zapowiedział rekompensaty związane z podniesieniem cen za energię elektryczną.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *