Zadłużenie Polaków wobec spółdzielni mieszkaniowych

Data opublikowania: 28 sierpnia 2017

Krajowy Rejestr Długów ujawnia, że bardzo wielu lokatorów ma zadłużenie wobec spółdzielni mieszkaniowej. Łącznie daje to ponad 370 mln zł długu. Najbardziej zadłużone osoby mają nawet kilkaset tysięcy złotych do spłacenia. A wyegzekwowanie zadłużeń nie jest jednak ta proste, jakby mogło się wydawać, gdyż najczęściej wymaga długie procesu sądowego.

Rekord długu odnotowano w Opolu – pół miliona złotych zalega spółdzielni 77-letni mieszkaniec tego miasta. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów najwięcej zadłużonych lokatorów znajduje się w województwie śląskim, gdzie ponad 6 tys. osób jest zadłużonych na prawie 9 tys. złotych. Na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu plasuje się województwo mazowieckie z czterema tysiącami dłużników, średnio 5 tys. zł do spłaty. Trzecią pozycję zajmuje wcześniej wspomniana Opolszczyzna z około tysiącem zadłużonych wobec spółdzielni mieszkaniowych.

Ocus Focus/bigstockphoto.com

Większość Polaków deklaruje, że opłaty czynszowe stanowią jeden z najważniejszych rachunków w ich gospodarstwie domowym.  Jednak dane przeczą temu zapewnieniu. A najprawdopodobniej wielu zadłużonych jeszcze nie trafiło do KRD ze względu na wyrozumiałość wierzyciela i próbny polubownego odzyskania należności. W rejestrze długów pojawiają się osoby, które latami nie płacą czynszu. Najważniejsze przyczyny nieopłacania należności dla spółdzielni mieszkaniowej lub innego zarządy budynku to brak pracy, niskie dochody lub nagły wypadek. Jednak wielu lokatorów czynsz opłaca nieregularnie, traktując go jako pożyczkę o bardzo niskim oprocentowaniu. Gdy potrzebują większych środków finansowych na inne cele, przestają regulować należność do spółdzielni, a gdy pojawi się gotówka, spłacają dług z niewielkim odsetkami.

Co interesujące, nie tylko prywatni lokatorzy nie płacą czynszu. Również firmy ociągają się z opłacaniem rachunków. Okazuje się, że niemal 1,3 tys. firm z całej Polski systematycznie nie płaci za najem nieruchomości biurowych w celu prowadzenia działalności gospodarczej – łączne zadłużenie wynosi aż 31 mln zł. Wśród przedsiębiorstw rekordzistą jest małopolska firma, która wynajmującemu powinna zapłacić ponad 1,3 mln zł.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *