Rośnie zainteresowanie ziemią na Mazurach

Data opublikowania: 28 kwietnia 2014

W ostatnich miesiącach rośnie zainteresowanie zakupem ziemi na Warmii i Mazurach. Cena hektara gruntów przeznaczonych w tamtym rejonie na cele przemysłowe i usługowe jest już kilkanaście razy wyższa niż ta przeznaczona do użytku rolnego.

Wg najnowszych informacji z rynku nieruchomości na Warmii i Mazurach – ceny gruntów, zwłaszcza tych przeznaczonych pod biznesową działalność przemysłową oraz usługową, rosną. Atrakcyjność turystyczna rejonu, doskonałe warunki do prowadzenia biznesu i klimat sprawiają, że na ziemię w regionie jest coraz więcej chętnych – mimo rosnących cen. Wzrost zainteresowania ziemią inwestycyjną na Mazurach potwierdza Agencja Nieruchomości Rolnych w Olsztynie.

Mazury

Popyt i sprzedaż gruntów inwestycyjnych – w ostatnich latach była stosunkowo kiepska, teraz rośnie, i coraz większa liczba inwestorów dopytuje o warunki sprzedaży, w toku jest też finalizacja wielu transakcji planowanych na koniec tego roku. Olsztyński oddział ANR ma w planach sprzedaż 20,5 tys. hektarów, z tego aż kilkanaście tysięcy hektarów to właśnie ziemia pod inwestycje planowane przez kupujących w atrakcyjnych turystycznie i przemysłowo miejscach Warmii i Mazur. Głównie są to grunty nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, z linią brzegową, oraz tereny przy dużych miastach i w ich dzielnicach przemysłowych.

Na sprzedaż wystawione są m.in. grunty w Sztynorcie, blisko portu żeglarskiego, ziemie pod Olsztynem oraz w okolicach Barczewa. Aktualnie kupić można również półwyspy na Mazurach – z turystycznie atrakcyjną linią brzegową przy jeziorze. Większość popularnych gruntów stanowią lokalizacje pod budowę ośrodków turystycznych i rekreacyjnych, domków całorocznych i letniskowych, oraz pod zabudowę usługową i przemysłową.

Średnia cena za hektar ziemi inwestycyjnej w zależności od wybranego regionu na Warmii i Mazurach to od 50 tys. do nawet 500 tys. złotych! Analogicznie ziemia rolna na tym obszarze kosztuje ledwie 17,5 tys. za hektar. W ubiegłym roku, który był pod względem sprzedaży ziemi inwestycyjnej zdecydowanie słabszy, sprzedano obszary za 1,5 mln – do 2 mln zł. W tym roku suma ta wnioskując po zainteresowaniu będzie dużo wyższa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *