Zakup mieszkań – aktualne trendy

Data opublikowania: 13 listopada 2017

Analiza aktualności z rynku mieszkaniowego wskazuje, że utrzymuje się popularność mieszkań za gotówkę. Jeśli chodzi o cechy samych mieszkań, najpopularniejsze stały się lokale trzypokojowe.

Nadal kupujemy za gotówkę

Według danych Narodowego Banku Polskiego dwie trzecie mieszkań sprzedaje się za gotówkę. Wynika to z niskich stóp procentowych, które powodują, że inwestycja w mieszkanie stała się bardziej opłacalna niż oszczędzanie na lokacie. Rynek nieruchomości jest uważany za dość stabilny. Poza tym zakupiony lokal można przeznaczyć na wynajem, co przynosi 3-4 razy większe zyski w skali roku niż oprocentowanie lokaty. Nabywcy są też coraz bardziej świadomi, że mieszkania w dobrych lokalizacjach będą zyskiwały na wartości wskutek wzrostu cen gruntów.

Rynek nieruchomości

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Najchętniej kupujemy mieszkania trzypokojowe

Natomiast gdy przyjrzymy się charakterystyce najczęściej kupowanych mieszkań, widzimy, że najpopularniejsze są mieszkania trzypokojowe. Analityk Open Finance wyciągnął takie wnioski z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ale także z informacji o mieszkaniach na sprzedaż dostępnych w portalach ogłoszeniowych. Same dane GUS okazały się tu niewystarczające, gdyż pojawia się tam pojęcie izby, które może oznaczać zarówno pokój, jak i większą kuchnię z oknem. Nie było więc jednoznaczne, czy mieszkania trzyizbowe to w rzeczywistości trzypokojowe, czy także dwupokojowe z osobną kuchnią. Dane zostały więc skorygowane w oparciu o statystyki z portali.

Według obliczeń Open Finance, mieszkania trzypokojowe stanowiły 41 proc. transakcji przeprowadzonych w 2016 r. Na drugim miejscu znalazły się lokale dwupokojowe – 35 proc. Lokale czteropokojowe i większe to 18 proc. transakcji. Najmniej sprzedało się kawalerek – jedynie 6 proc. Widać jednak pewne różnice w dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców). Tam lokale mniejsze nadal sprzedają się najlepiej – mieszkania dwupokojowe nadal mają przewagę nad trzypokojowymi, choć jest ona niewielka. Kawalerki nadal są tam dość popularne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *