Zakup mieszkania we wspólnocie

Data opublikowania: 3 czerwca 2019

Wspólnota mieszkaniowa to nic innego jak grupa właścicieli mieszkań w danym budynku i osiedlu, która nieruchomością wspólną zarządza. W praktyce pełni pieczę nad wszystkimi częściami budynku, które nie są odrębnymi lokalami mieszkalnymi. Wspólnota mieszkaniowa posiada własny majątek i podejmuje decyzję w zakresie wysokości opłat ponoszonych w związku z utrzymaniem budynku. Wybiera własny zarząd i zarządcę. Decyzje podejmuje większością minimum 50% głosów.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając i kupując mieszkanie we wspólnocie? Dużo informacji dostarcza już sam wygląd i kondycja budynku. Jeśli jest on utrzymany w czystości, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, to znak, że wspólnota mieszkaniowa należycie wywiązuje się ze swoich zadań. Dobrze jest też zorientować się co do corocznego przeglądu technicznego nieruchomości. Jest on obowiązkowy. Ponadto co pięć lat przeprowadza się przegląd budowlany i elektryczny.

Gudella/bigstockphoto.com

Dla kupującego kluczowe znaczenie ma informacja o wysokości opłat wnoszonych każdego miesiąca do wspólnoty mieszkaniowej. Oczywiście członek wspólnoty ma pewien wpływ na wysokość opłat, ale wiele z nich reguluje w praktyce sam rynek. Im budynek jest bardziej skomplikowany pod względem technologicznym, tym na ogół opłaty są większe. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie funduszu remontowego. Jeśli budynek wymaga remontu, a stan funduszu jest niewielki lub wręcz zerowy, kupującego wkrótce będą czekać dodatkowe opłaty z tym związane. Najczęściej stawka z tego tytułu wynosi około 2 zł za 1 metr kwadratowy lokalu. Gdy remonty są konieczne jest to do 6 zł za metr kwadratowy. Sporo zależy też od wielkości danej wspólnoty mieszkaniowej.

Każda wspólnota co roku podejmuje uchwałę o przyjęciu sprawozdania finansowego, które przedkłada jej zarząd. Warto się z nimi zapoznać. Regularne wyniki finansowe z tytułu mediów rozliczane są na właścicieli poszczególnych lokali na bieżąco. Zdarzają się jednak wspólnoty, które mogą mieć straty z wielu lat, które w końcu zostaną rozliczone. Zarządca ma obowiązek przedstawić właścicielowi danego mieszkania ze wspólnoty mieszkaniowej wszystkie informacje i okazać dokumenty, które związane są z jej funkcjonowaniem.

Co ciekawe, czasem do sprzedaży mieszkania dochodzi właśnie z powodu kiepsko funkcjonującej wspólnoty mieszkaniowej. Zdarzają się niestety wspólnoty trudne do współpracy. Tak jest wówczas, gdy tworzą ją ludzie kłótliwi, którzy nie potrafią podjąć żadnej wiążącej decyzji. W przypadku zakupu lokalu należącej do takiej wspólnoty mieszkaniowej pojawia się spory problem. Trzeba bowiem obrać jedną ze stron i wziąć udział w niekiedy bardzo męczącym sporze, który do niczego nie prowadzi. Są też sytuacje, gdy tylko jeden lub dwóch sąsiadów uprzykrzają życie pozostałym np. licznymi sprawami kierowanymi do sądu. Tymczasem współpraca z sąsiadami to niezwykle istotny czynnik, który wpływa na komfort mieszkania w danym miejscu oraz bycia właścicielem lokalu mieszkalnego. Dlatego warto sprawdzić wspólnotę mieszkaniową jeszcze przed zakupem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *