Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Data opublikowania: 12 maja 2010

Kupno mieszkania to poważna decyzja wymagająca dużego nakładu finansowego. Dlatego zanim dojdzie do wiążącej transakcji należy sprawdzić wszystko dwa razy, by być w stu procentach pewnym co do jej słuszności.

Zazwyczaj zdarza się tak, że gdy po przejrzeniu mnóstwa ogłoszeń, trafiamy na to wydawałoby się idealne mieszkanie, to chcemy już zostać w nim na zawsze. Tracimy trzeźwość myślenia i ulegamy emocjom, stajemy się nieuważni i możemy przeoczyć wiele ważnych kwestii. Dlatego przed podpisaniem umowy powinniśmy zebrać wszystkie niezbędne informacje dotyczące interesującej nas nieruchomości. Zadawajmy dużo pytań, które uchronią nas przed przykrymi niespodziankami.

Po pierwsze
bardzo ważna jest lokalizacja i komunikacja. Dobrze jest wiedzieć czy ulica, przy której znajduje się nieruchomość jest często uczęszczana, czy będziemy mieli dobry dojazd do miejsca pracy i czy niedaleko znajdują się najważniejsze punkty usługowe i parking. Warto też zorientować się czy w pobliżu nie ma planów budowy nowych inwestycji, których sąsiedztwo mogłoby być dla nas uciążliwe. Rozejrzyjmy się też po okolicy, sprawdźmy, jaki poziom bezpieczeństwa panuje na osiedlu, czy jest ogrodzone i chronione, czy blok ma założone domofony, porozmawiajmy z potencjalnymi sąsiadami.

Po drugie
przedyskutujmy z właścicielem wszystkie sprawy formalne. Bardzo ważne jest, by upewnić się, że osoba sprzedająca jest faktycznym właścicielem nieruchomości, szczególnie gdy szukamy mieszkania na własną rękę bez pomocy pośrednika. Stan prawny mieszkania nie może budzić żadnych wątpliwości. Powinniśmy dostać do wglądu notarialny akt własności mieszkania, upewnijmy się też czy nie jest ono obciążone hipoteką.

Po trzecie
kiedy będziemy mieli jasność sytuacji prawnej, możemy przejść do bardziej szczegółowych kwestii. Zapoznajmy się ze stanem technicznym lokalu. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie go dobrze ocenić, możemy obejrzeć mieszkanie w towarzystwie fachowca, który zwróci uwagę na wszystkie usterki i uświadomi nam ich skalę. Zapytajmy też czy właściciel przed sprzedażą planuje ewentualne odnowienie i odświeżenie lokalu, żebyśmy mogli wprowadzić się „na gotowe” czy remont będzie pierwszą sprawą do załatwienia po otrzymaniu mieszkania. Ustalmy czy wyposażenie przejdzie na naszą własność, jakie sprzęty i meble zostaną w mieszkaniu, a o co sami będziemy musieli zadbać. Te wszystkie elementy mają przecież wpływ na całkowitą cenę obiektu. A jeśli już mowa o finansach to dobrze jest również wiedzieć od razu, jakie będą przypuszczalne koszty utrzymania i opłaty eksploatacyjne.

Po czwarte
i najważniejsze, wszystkie ustalenia ustne powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie na piśmie. Niezwykle ważne jest więc skonstruowanie poprawnej umowy sprzedaży. Warto w tym przypadku skorzystać z usług notariusza, który sporządzi akt notarialny zawierający wszystkie konieczne dane. Niestety wiąże się to z dodatkowymi opłatami, w zamian jednak zyskujemy formalną gwarancję bezpieczeństwa. Posiłkową formą ochrony powodzenia transakcji jest też uprzednie spisanie umowy przedwstępnej między kupującym a sprzedającym. Jest ona korzystnym rozwiązaniem dla obu stron. Stanowi pisemne zobowiązanie do zawarcia umowy właściwej i jego warunki. Określa też ewentualne konsekwencje dla strony, z powodu której nie doszłoby do sprzedaży nieruchomości. Sporządza się ją zazwyczaj wtedy, kiedy kupujący jest zobligowany do wpłacenia zaliczki.

A po piąte
… już sama przyjemność – odebranie kluczy i poczucie się jak u siebie w domu.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Maciek

    Niestety, ale ocena stanu technicznego to często dosyć problematyczna sprawa. Fachowiec jest niezbędny. Jednak nawet on może coś przeoczyć podczas pobieżnych oględzin. Moi znajomi kupili mieszkanie, w którym przecieka dach. Gdy kupowali, wszystko było odmalowane, więc chyba nie było możliwości wykrycia tego mankamentu. Po miesiącu wyszło i teraz plamy są po każdym większym deszczu.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *