Założenia nowego pakietu mieszkaniowego

Data opublikowania: 16 października 2020

Nowy pakiet mieszkaniowy to wyjście naprzód przede wszystkim samorządom, najemcom oraz towarzystwom budownictwa społecznego. To oni będą głównymi beneficjentami nowego projektu.  Założenia nowego pakietu mają na celu powiększenie się puli lokali komunalnych w gminach. Dzięki projektowi będzie również można w łatwiejszy sposób zostać właścicielem wynajmowanego mieszkania.

Pomoc dla najbiedniejszych

Nowy pakiet mieszkaniowy sprawi, że samorządy będą miały duże pole manewru i same zdecydują się na optymalne rozwiązanie problemów nieruchomościowych w gminie. Nowy projekt przewiduje przede wszystkim pomoc dla osób najbiedniejszych, poprzez przekazanie samorządom środków na budowę mieszkań przeznaczonych na cele komunalne. Ponadto dzięki rozwiązaniom, które opracowane zostały w Ministerstwie Rozwoju, dużo łatwiej będzie uzyskać na własność wynajmowany lokal.

Rynek nieruchomości

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

To nie wszystko

Projekt najnowszej ustawy, którą zajmuje się parlament, ma jeszcze kilka innych ciekawych założeń. Przewiduje on bowiem zwiększenie dostępności lokali dla najemców o niewielkich możliwościach finansowych, poprawę warunków, w których mieszkają najemcy, wakacje od czynszu oraz dopłaty do czynszu dla osób, które tego potrzebują. Ponadto w założeniach ujęto również działania mające na celu udostępnienie większej ilości gruntów pod zabudowę przeznaczoną na cele społeczne oraz ogólne wsparcie dla sektora budownictwa społecznego.

Kiedy Nowy Pakiet Mieszkaniowy wejdzie w życie?

Plany są ambitne. Ministerstwo Rozwoju przewiduje bowiem, że wraz z początkiem roku 2021 ruszy proces realizacji dużych przedsięwzięć mających na celu rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Oznacza to, że do końca roku projekt powinien zostać dopracowany i przyjęty.

Skąd pieniądze na inwestycje?

Planuje się, że nieruchomości stawiane w ramach projektu będą dofinansowane przez Fundusz Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Kwota, którą na początku będzie dysponował ów fundusz to aż 1,2 miliarda złotych. Według Ministerstwa Rozwoju jest to suma, która pozwoli na podjęcie konkretnych działań i będzie stymulować rozwój mieszkalnictwa społecznego.

Nowy Pakiet Mieszkaniowy to szansa dla osób biedniejszych, które nie mogą pozwolić sobie na płacenie wysokiego czynszu oraz zakupu mieszkania na własność. Jest to jednak również sposób, by zwrócić uwagę deweloperów na rynek nieruchomości socjalnych, których w Polsce wciąż brakuje.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *