Zamiana domu na mieszkanie

Data opublikowania: 29 listopada 2019

Dom czy mieszkanie? Co wybrać, gdy zarówno jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Na ostateczny wybór najczęściej mają wpływ preferencje danej osoby, jej status oraz sytuacja życiowa.

Kto do domu, a kto do mieszkania?

Według danych Eurostatu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7 do 57,4 procent. Natomiast 42,5 procent Polaków mieszka w domach wielorodzinnych [1]. Jak wynika ze statystyk, większość rodaków woli osiedlać się w domach, niż w mieszkaniach. Jednakże wciąż istnieje liczna grupa osób, które zamieniają miejsce swojego życia z domu jednorodzinnego na blok.

Przyczyny takiej zmiany mogą być różne. Okazuje się, że na przeprowadzkę do mieszkania często decydują się osoby starsze. Co prawda mówi się, że ,,starych drzew się nie przesadza”, jednak takie przeniesienie może być korzystne dla starszych, często schorowanych ludzi. Mieszkanie w domu to nie tylko przyjemności związane z dużą przestrzenią – to także ogród, który trzeba pielęgnować, piec, w którym trzeba palić, czy trawnik, który trzeba kosić. Obowiązki te mogą stanowić problem dla starszych osób, a po przeprowadzce do bloku praktycznie znikną.

Kolejna grupa osób to studenci i młodzież. Osoby mieszkające na wsi lub w małych miejscowościach często wyjeżdżają na studia do dużych miast, gdzie wynajmują mieszkania. Większe perspektywy i komfort związany z bliskością sklepów, restauracji i miejsc do rozrywki sprawią, że spora część z nich zostanie w mieście również po zakończeniu edukacji.

Czy to się opłaca?

Czy zamiana domu na mieszkanie ma wpływ na wysokość kosztów eksploatacji nieruchomości? Niewątpliwie tak. Różnice te są spowodowane tym, że gdy mieszkamy w bloku, naszymi głównymi wydatkami są czynsz, woda, gaz, natomiast gdy mieszkamy w domu, dochodzą dodatkowe opłaty, np. za wywóz śmieci.

Szacuje się, że miesięczne koszty eksploatacji, które ponosiłaby czteroosobowa rodzina, wynosiłyby około 200 złotych więcej w domu, niż w mieszkaniu. [2] Na pierwszy rzut oka nie jest to duża różnica. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku domu oprócz kosztów eksploatacji dochodzą jeszcze wydatki na dojazdy do pracy z przedmieść do centrum miasta. Sumy przeznaczone na paliwo mogą być naprawdę spore. Koszty te mogą być zredukowane, jeżeli z auta przesiądziemy się do komunikacji miejskiej lub pociągu, jednak to rozwiązanie wiąże się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na przemieszczenie się z punktu A do punktu B oraz z mniejszą elastycznością. Mieszkając w domu jesteśmy również narażeni na niespodziewane duże dodatkowe wydatki, np. w przypadku popsucia się pieca centralnego ogrzewania – konieczny jest zakup nowego, drogiego sprzętu.

Z drugiej jednak strony, chociaż mieszkanie w bloku niesie za sobą mniejsze wydatki niż mieszkanie w domu jednorodzinnym, to wiąże się to z nieco innym rodzajem kosztów – tych, których nie wyrażamy w pieniądzach. ,,Cena”, którą płacimy za mieszkanie w budynku wielorodzinnym w porównaniu do domu jednorodzinnego to mniejszy komfort związany z ograniczoną ilością miejsca i przestrzeni oraz mniejsza prywatność.

[1] https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/589509,mieszkanie-dom-nieruchomosci-pieniadze-dom-czy-mieszkanie-co-sie-bardziej-oplaca.html

[2] https://homebroker.pl/blog/2017/10/coraz-wiecej-polakow-mieszka-w-domach/

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *