Zastawianie i zagradzanie klatek schodowych jest nielegalne

Data opublikowania: 29 kwietnia 2019

Obecność różnych przedmiotów na klatkach schodowych nikogo nie dziwi, choć zazwyczaj prezentuje się to mało estetycznie, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty jest to zjawisko powszechne. Jednak stałe pozostawianie w przejściu wózka dziecięcego czy roweru to czyn nielegalny i niebezpieczny. W sytuacji zagrożenia, szczególnie w czasie pożaru takie przedmioty utrudniają lub bardzo zakłócają ewakuację. A w takim momencie liczy się każda sekunda, i tylko drożna klatka schodowa pozwoli na szybkie opuszczenie budynku.

Zgodnie z przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi klatka schodowa w budynkach wielomieszkaniowych stanowi część drogi ewakuacyjnej i bezpośredni nadzór nad jej drożnością należy do zarządcy budynku. Brak rozwagi i wyobraźni prowadzi do zastawiania wspólnej części w bloku różnymi meblami, kwiatami czy pojazdami. To nieodpowiedzialne zachowanie może zakończyć się tragicznie, gdy dojdzie do pożaru czy uszkodzenia konstrukcji. Zagracone schody mogą wówczas uniemożliwić ucieczkę lokatorom.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

W nowym budownictwie standardem jest pomieszczenie na wózki czy rowery oraz komórki lokatorskie, które służą właśnie do przechowywania większych przedmiotów niepotrzebnych w mieszkaniu. Starsze bloki w większości posiadają piwnice, i to tam należy schować rower czy wózek. Niedostosowanie się do powyższych zasad skutkować nałożeniem kary przez właściciela budynku czy wspólnotę mieszkaniową. Podstawą do tego jest prawo budowlane, które jasno mówi, że wszelkie ustawianie elementów wystroju wnętrz, instalacji i urządzeń, które prowadzą do zmniejszenia wymiarów drogi ewakuacyjnej, jest bezsprzecznie zabronione.

Zazwyczaj dany lokator otrzymuje upomnienie i czas na uprzątnięcie swoich przedmiotów ze schodów i klatki czy wspólnego korytarza. W każdym regulaminie spółdzielni mieszkaniowej znajdują się szczegółowe opisane procedury dotyczące przestrzegania przepisów przeciwpożarowych i wewnątrzwspólnotowych. Po przekroczeniu wyznaczanego terminu, mieszkaniec może zostać ukarany karą porządkową za przechowywanie artykułów gabarytowych w miejscu niedozwolonym. Jej wysokość ustalana jest wewnętrznie przez daną spółdzielnie czy zarządcę budynku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *