Złota 44 – nie taki złoty interes

Data opublikowania: 7 kwietnia 2014

Złota 44 – chyba najsłynniejszy warszawski wieżowiec, który znany jest głównie z drogich mieszkań o wysokim standardzie, ma problemy. Okazuje się, że deweloper, który jest za niego odpowiedzialny ma kłopoty na giełdzie. Należące do niego papiery wartościowe zanotowały spadek wartości sięgający aż 50%! Przecena akcji aż o połowę nie wróży niczego dobrego. Walory spółki pikowały przez kilka dni, a w ujęciu tygodniowym dało to naprawdę fatalny rezultat.

Co się stało, że inwestorzy przestali widzieć sens posiadania walorów spółki i postanowili się ich pozbywać? Chodzi o wypowiedzenie kredytu na zakończenie projektu, jakim była Złota 44. W związku z tym, Orco Property Group zostało zobowiązane do zwrotu otrzymanych środków finansowych. Suma ta opiewa aż na 171,1 miliona złotych, a do tego 19,6 miliona euro. Jednostka otrzymała na spłatę długu zaledwie 30 dni. Członkowie spółki uznali, że jedyną opcją, aby zebrać potrzebne pieniądze, będzie pozbycie się płynnych aktywów. Nieco wcześniej poinformowano natomiast, że deweloper jest gotowy do sprzedania Złotej 44 nawet w takim stanie, w jakim wieżowiec znajduje się w chwili obecnej. Ponadto, podano informację, że kapitalizacja jednostki to teraz niecałe 300 milionów złotych.

Złota 44Pierwszy tydzień kwietnia był rzeczywiście fatalny dla odpowiedzialnej za postawienie słynnego warszawskiego wieżowca przy Złotej 44 spółki Orco Property Group. Jego papiery wartościowe traciły na wartości przez pięć dni z kolei. Najpierw ich wartość skurczyła się aż o 19,38%, następnego dnia spadki trochę wyhamowały, ale spółka znów znalazła się pod kreską. Tym razem przecena akcji sięgnęła poziomu 4,04%. Kolejna sesja również okazała się negatywna i zakończyła się potanieniem walorów o 5,15%. Najgorsze nastąpiło na sam koniec, gdy akcje potaniały jeszcze o kolejnych 24,19%. Ostatniego dnia do spadków inwestorzy dołożyli jeszcze jedną przecenę, tym razem o 14,66%.

Tak duże przeceny rzadko spotykają walory spółek aż pięć dni z rzędu. Trzeba zatem przyznać, że sytuacja Orco Property Group stała się rzeczywiście bardzo kiepska. Jej jedna akcja, przed rozpoczęciem serii spadków, kosztowała 5,52 zł. Pod koniec ubiegłego tygodnia było to już jednak zaledwie 2,62 zł. Eksperci rynkowi zwrócili uwagę na to, że nie odnotowano żadnej innej jednostki wchodzącej w skład indeksu WIG, którą dotknęłyby podobne spadki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *