Zmiany w podatku od nieruchomości – gdzie drożej, gdzie taniej?

Data opublikowania: 11 stycznia 2016

Rok 2016 przyniesie zarówno osobom fizycznym, jak i firmom wiele zmian w zakresie regulowania podatku od nieruchomości. Niektórzy zapłacą więcej niż dotąd, inni mniej: szczególne zmiany czekają m.in. przedsiębiorców.

Rynek nieruchomości

fot. Hoenstine/bigstockphoto.com

Już od 1 stycznia 2016 wejdzie w życie nowelizacja ustawy, na mocy której przedsiębiorcy będący właścicielami budynków nienadających się do użytku ze względów technicznych… zapłacą wyższą stawkę podatku od nieruchomości. Do tej pory wysokość podatku od takich nieruchomości była niewielka, właśnie z racji na ich stan techniczny, który nie pozwalał na prowadzenie w nich działalności gospodarczej. Niestety przepisy były tutaj na tyle niejasne, że przedsiębiorcy często nadużywali sformułowania „zły stan techniczny”, by płacić niższy podatek. Doprecyzowanie tej definicji i nowelizacja ustawy mają to zmienić. Aktualnie, pojęcie względów technicznych uprawniających do niższej stawki podatku będzie obowiązywało wtedy, gdy organ nadzoru budowlanego wyda ostateczną decyzję o rozbiórce nieruchomości. Jeśli takiej decyzji nie będzie – przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższy podatek.

Ważne: zmiana dotyczy wyłącznie budynków, a nie gruntów. Wg Ministerstwa Finansów efektem zmian będzie wpłynięcie do budżetów lokalnych o 21 mln zł więcej z tytułu podatków od nieruchomości.

Nowelizacja ustawy zakłada również ograniczenia kwotowe w rozkładaniu podatku na raty, podniesienie opłat dla właścicieli lokali w tzw. budynkach wielolokalowych (podatek od nieruchomości obejmie również klatkę schodową i garaż + pozostałe części wspólne, dotąd zwolnione z tego podatku). Zakłada się, że ta zmiana najbardziej dotknie przedsiębiorców posiadających lokale w galeriach handlowych, tu „części wspólne” stanowią największy procent.

Podwyżki w lokalnych podatkach od nieruchomości zapowiedziało na 2016 miasto Wrocław: tu podatek nie zmieniał się od 2013 roku, teraz wzrośnie z 0,73 na 0,75 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania. O 4 grosze wzrośnie również stawka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Nieco niższe stawki podatku zapłacą mieszkańcy Krakowa, z wyłączeniem właścicieli budynków mieszkalnych i gruntów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, właściciele prywatnych działek budowlanych i domów jednorodzinnych – tu będą podwyżki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *