Zniszczyli mi mieszkanie!

Data opublikowania: 5 lipca 2010

Dla wielu z nas wynajem mieszkania jest sposobem na dorobienie do pensji, emerytury czy renty. Zawsze niesie to za sobą ryzyko trafienia na niesfornych lokatorów. Mimo pozornego uśmiechu i poczciwości wymalowanej na twarzy przy podpisywaniu umowy najmu, potrafią sprawić niemiłe niespodzianki. Roztrzaskane meble, powybijane okna czy wyrwany zamek w drzwiach mogą być jedynie czubkiem góry lodowej. Jednak przed dantejskimi scenami w wynajmowanym mieszkaniu można się ustrzec jak również dochodzić własnych praw w momencie poniesienia strat.

Priorytetową sprawą jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Aby była ważna, najemca musi przedstawić oświadczenie w formie aktu notarialnego. Cena takiego zaświadczenia to jedynie 1/10 najniższego wynagrodzenia, a pozwala na szybkie usunięcie lokatora w przypadku rozwiązania umowy, gdyby ten nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania. Nie mniej ważnym zapisem powinno być zawarcie w umowie dokładnego stanu faktycznego mieszkania np. wyposażenia w meble oraz wartości na licznikach prądu i wody. W umowie powinny znajdować się również dokładne dane personalne najemcy. Warto pamiętać o przysłowiu – przezorny zawsze ubezpieczony Dzięki tym zapisom w sytuacji, gdy spór przeniesie się na drogę sądową mamy większą szansę dochodzenia własnych racji.

Należy pamiętać, że rekompensaty możemy domagać się tylko wskutek normalnego następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Czyli nie możemy domagać się odszkodowania za zalanie mieszkania przez pralkę, ponieważ pranie automatycznie nie powoduje zalania. Pamiętajmy również, by nie zwlekać z żadną anomalią zaobserwowaną w wynajmowanym mieszkaniu. Każda drobna zmiana nawet taka jak uszkodzenie ściany powinna być na bieżąco udokumentowana. Tylko na podstawie takich zapisów możemy udowodnić sądowi wiarygodność naszych roszczeń.

Prawo mówi, że jeśli najemca użytkuje lokal w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem (np. prowadzi sklep) lub naraża go na zniszczenie, to umowę można wypowiedzieć. Pamiętajmy, iż nie można zrobić tego w trybie natychmiastowym. ObZniszczone mieszkanieowiązuje okres miesięcznego wypowiedzenia. W takim piśmie trzeba zawrzeć jego przyczynę oraz zadbać o to, by zostało potwierdzone jego przyjęcie (np. wysłać lokatorowi w liście poleconym z potwierdzeniem odbioru).

Wynajmując mieszkanie zawsze jesteśmy narażeni na takie przykre niespodzianki ze strony najemcy. Dlatego przede wszystkim należy zabezpieczyć się na starcie. Tylko dzięki temu  możemy domagać się rekompensaty za zniszczenia lokalu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *