Znowu więcej mieszkań za gotówkę

Data opublikowania: 1 sierpnia 2019

Coraz więcej transakcji na rynku nieruchomości odbywa się przy udziale gotówki. Inwestorów, którzy pieniądze na zakup wyciągają z kieszeni, przybywa.

Cały czas trwa dobry okres na sprzedaż nieruchomości. Popyt nie maleje, a ceny rosną ku uciesze sprzedających. Znaczna część transakcji dotyczy mieszkań nabywanych pod wynajem jako inwestycja, czemu sprzyjają również niskie stopy procentowe przekładające się na tańsze kredyty. Jednak znaczna część z nich odbywa się przy wyłącznym udziale gotówki, albo przy niewielkim udziale kredytu.

Rośnie rynek nieruchomości biurowych

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Zgodnie z szacunkami Narodowego Banku Polskiego tylko w I kwartale tego roku Polacy wydali około 4,3 miliarda złotych w gotówce na zakup mieszkań. Dane te dotyczą wyłącznie 7 największych rynków w kraju i obejmują mieszkania deweloperskie. Ilość kupionych za gotówkę lokali wyniosła 10 tysięcy.

HRE Investments przeanalizowało dane NBP i Reas JLL. Wynika z nich, że wynik ten jest gorszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale lepszy niż w pozostałych kwartałach 2018 roku. Taki stan rzeczy przypisuje się trzem czynnikom: niskim stopom procentowym, cenom mieszkań i inflacji. Niskie stopy procentowe nie sprzyjają trzymaniu pieniędzy na lokatach bankowych, po uwzględnieniu inflacji właściwie się na nich nie zarabia. Z drugiej strony dane płynące z rynku pokazują, że w końcu wyhamował wzrost cen mieszkań, co z pewnością zostało zauważone przez inwestorów, którzy jeszcze bardziej ochoczo lokują swój kapitał w nieruchomościach.

Dane podane przez NBP nie uwzględniają wkładów własnych osób kupujących mieszkania z udziałem kredytu hipotecznego, a wyłącznie transakcje dokonane w całości za gotówkę. Wynik na poziomie 4,3 mld złotych pokazuje, że w praktyce 61 % środków wydanych na mieszkania w I kwartale tego roku to gotówka. Dane obejmują 7 miast – Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Gdynię, Kraków, Poznań i Łódź.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *