Koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej

Koszty zarządu nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej

Zarządzanie nieruchomością wspólną wiąże się z kosztami, które są obowiązkowo ponoszone przez wszystkich współwłaścicieli. Zasady ich rozliczania i uiszczania są jasno określone w ustawie o własności lokali, ale mogą być dostosowywane do potrzeb wspólnoty mieszkaniowej. Wyjaśniamy, jakie koszty należy pokryć, jakie są zasady płatności i co grozi za brak terminowych wpłat?

Coraz częściej nieruchomościami zarządzają wspólnoty mieszkaniowe, a nie spółdzielnie. W bardziej kameralnym gronie można łatwiej się porozumieć, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze, czyli regulowanie kosztów zarządu nieruchomości wspólnej.

Co się składa na koszty zarządu nieruchomością wspólną?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, właściciele lokali są zobowiązani do uczestniczenia w kosztach zarządu nieruchomością wspólną. Nie ma zamkniętego katalogu wydatków, ale w art. 14 tego aktu prawnego są podane przykłady, takie jak:

  • remonty i konserwacje: bieżące prace naprawcze oraz większe inwestycje modernizacyjne,
  • media i usługi: opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, antenę zbiorczą czy windę,
  • podatki i ubezpieczenia: opłaty publicznoprawne i polisy chroniące nieruchomość,
  • utrzymanie czystości: koszty sprzątania i zachowania porządku,
  • zarząd i administracja: wynagrodzenia zarządców, księgowych lub członków zarządu.

Jak rozliczane są koszty?

Zgodnie z przepisami, koszty zarządu nieruchomością wspólną w pierwszej kolejności pokrywane są z przychodów, jakie generuje nieruchomość (np. z wynajmu części wspólnych). Jeśli przychody te nie wystarczają, różnicę muszą uregulować współwłaściciele, proporcjonalnie do swoich udziałów.

Ważnym elementem są uchwały wspólnoty mieszkaniowej, które mogą określać różne stawki dla różnych lokali. Na przykład większe mieszkania mogą mieć wyższe koszty zarządu, co zostało potwierdzone w orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Trzeba odprowadzać zaliczki na poczet kosztów zarządu

Każdy właściciel lokalu ma obowiązek wpłacania zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Zgodnie z przepisami, zaliczki są płatne z góry do 10. dnia każdego miesiąca. Brak terminowej wpłaty może skutkować działaniami egzekucyjnymi ze strony wspólnoty.

Płacenie kosztów zarządu to dbanie o nieruchomość

Członkom wspólnoty mieszkaniowej czasami trudno się porozumieć, szczególnie jeśli chodzi o kwestię kosztów zarządu. Właściciele często spierają się o ich sprawiedliwy podział. Często również nieruchomości nie generują wystarczających przychodów, aby te koszty pokryć, więc właściciele muszą sami zadbać o fundusze na bieżące utrzymanie. A pojawiające się opóźnienia często destabilizują budżet wspólnoty.

Prawidłowe i terminowe regulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną jest nie tylko obowiązkiem właścicieli, ale także kluczowym elementem utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Sprawnie działająca wspólnota mieszkaniowa to także większy komfort mieszkańców oraz ochrona wartości nieruchomości.

Dodaj komentarz