Aktualne wymagania dotyczące kredytu hipotecznego – zakup nieruchomości

Aktualne wymagania dotyczące kredytu hipotecznego – zakup nieruchomości

Trzecia fala pandemii stała się faktem. Czy to oznacza, że banki podobnie jak wiosną zeszłego roku ograniczyły możliwości finansowania kredytem hipotecznym? Na szczęście nie. Widać oznaki luzowania polityki kredytowej, a znaczna większość banków obniżyła już podniesiony na początku pandemii minimalny wkład własny. Sprawdź, co aktualnie dzieje się na rynku kredytów hipotecznych.

Aby dostać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, trzeba po pierwsze upatrzyć sobie atrakcyjne z punktu widzenia banku mieszkanie lub dom. Powinno być w dobrym stanie technicznym i w odpowiedniej lokalizacji, aby w przypadku dużych problemów ze spłatą zobowiązania bank mógł je z sukcesem sprzedać i odzyskać swoją należność.

Po drugie trzeba wykazać się zdolnością kredytową, czyli mieć na tyle wysokie zarobki i stabilną pracę, która z dużym prawdopodobieństwem przez następne 20 -30 lat pozwoli nam terminowo spłacać ratę. Dodatkowo bank bada jeszcze historię kredytową, liczbę oraz sumę posiadanych zobowiązań i weryfikuje liczbę osób na utrzymaniu.

Wymagania banków odnośnie do wkładu własnego wróciły już do normy

Wiosną zeszłego roku większość banków zdecydowała się podnieść wymagania odnośnie wkładu własnego kredytobiorców, aby ograniczyć ryzyko finansowania. Już od lata widać jednak trend powrotu do przed pandemicznych wymogów, a ostatnio na taki krok zdecydowali się dwaj najwięksi kredytodawcy hipoteczny, czyli PKO Bank Polski i Bank Pekao SA.

Z związku z tym w większości banków można już znaleźć kredyt z 10-procentowym wkładem własnym. Warto jednak pamiętać, że te minimalne wymagania są kierowane do obecnych klientów banku albo przy wyjątkowo atrakcyjnej nieruchomości (np. mieszkanie w centrum dużego miasta), gdzie ryzyko kredytowania jest niskie.

Szereg wykluczonych branż, przedsiębiorcy dalej z problemami

Niestety część gospodarki cały czas jest zamrożona albo odmrożona tylko częściowo. Przekłada się to na ogromne problemy finansowe przedsiębiorców, jak i pracowników z tych branż. Dlatego banki cały czas utrzymują listy wykluczonych sektorów, takich jak gastronomia, hotelarstwo czy turystyka. Osoby w nich pracujące nie mogą wciąż liczyć na kredyt.

Przy zatrudnieniu na umowę na czas nieokreślony nie ma problemu z uzyskaniem finansowania. Natomiast przedsiębiorcy nawet z branż niedotkniętych pandemią COVID-19 są proszeni o dostarczenie szeregu dodatkowych dokumentów (np. zaświadczeń z ZUS-u czy urzędu skarbowego), potwierdzających ich wypłacalność. Jeśli tego nie zrobią, to muszą się pogodzić z decyzją negatywną.

Dokumenty do kredytu hipotecznego coraz częściej można dostarczyć online

Pandemia zmotywowała banki do wprowadzenia szeregu zmian w bankowości online. Bez problemu można założyć konto, potwierdzając tożsamość swoim „selfie” czy wziąć kredyt gotówkowy podczas wideorozmowy z pracownikiem banku. Zmiany zaszły także w sektorze kredytów hipotecznych. Co prawda cały czas na podpisanie umowy trzeba wybrać się do oddziału, ale szereg dokumentów, takich jak operat szacunkowy czy dokumentacja fotograficzna nieruchomości można już dostarczyć w formie elektronicznej.

Dodaj komentarz