Biuro zamiany mieszkań – czym jest i jak działa?

Biuro zamiany mieszkań – czym jest i jak działa?

Chwila, gdy kupujemy mieszkanie, jest zwykle radosna i związana z myślą, że spędzimy w tym miejscu wiele lat. Z biegiem czasu zmieniają się jednak nasze potrzeby i sytuacja życiowa nieraz zmusza do szukania nowego lokum. Najczęściej zastanawiamy się wtedy nad sprzedażą nieruchomości i zakupem wygodniejszego mieszkania. Na rynku nieruchomości istnieje jednak możliwość, o której nie wszyscy wiedzą. Mowa tu o zamianie mieszkań. Jest to transakcja sformalizowana i prowadzona przez biura zamiany mieszkań znajdujące się w każdej gminie. Dowiedzmy się o tym więcej.

Czym jest biuro zamiany mieszkań?

Biura zamiany mieszkań to instytucje, których zadaniem jest pośredniczenie między osobami, które chcą dokonać takiej wymiany. Tradycyjnie prowadzą one strony internetowe lub stacjonarnie w lokalu dają możliwość zgłoszenia takiej chęci. Dzięki temu powstaje katalog ofert dla wszystkich tych, którzy szukają lokalu na wymianę. Daje to możliwość szybkiego przejrzenia dostępnych mieszkań i wybrania tych, które spełniają nasze oczekiwania.

Kto może skorzystać z możliwości formalnej wymiary nieruchomości?

Z pewnością są to właściciele mieszkań oraz osoby ze spółdzielczym prawem własnościowym do lokalu. Co ważne wymiana jest też rozwiązaniem dla najemców rozwiązań komunalnych i najemców zadłużonych lokali. Ci ostatni mogą dzięki temu dokonać formalnej zamiany na na przykład mniejszy lokal, dzięki temu zyskując na spłacie długu. Jak wspomnieliśmy, proces ten jest związany z wieloma formalnościami i dzięki temu jest bezpieczny dla obu stron. To właśnie pracownicy biura zamiany mieszkań oceniają stan własności lokali i finalizują transakcję. Jest to kluczowe, szczególnie gdy w grę wchodzi zadłużenie i obie strony zmiany są najemcami lokali.

Choć w naszym kraju nie dochodzi jeszcze do zbyt wielu wymian, to w praktyce mogą okazać się one bardzo korzystne dla najemców długoterminowych. Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami zajmowanego lokalu, czy tylko go wynajmujemy, zamiana oszczędza nam zarówno formalności, jak i kosztów.

Plusy wymiany

Mimo że wymiana mieszkania nie jest sprawą, która załatwimy z dnia na dzień, jest dużo mniej wymagająca niż transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości. Głównym plusem wymiany jest jej bezgotówkowy charakter. Decydując się na nią, oszczędzamy sobie też kosztów podatkowych związanych na przykład ze sprzedażą nieruchomości. To naprawdę dużo, szczególnie jeśli nasze obecne mieszkanie jest niskim standardzie lub posiada zadłużenie. Wymiana opłaca się więc zawsze, gdy wartość naszego lokalu jest obniżona i przez to nie możemy liczyć na korzystną sprzedaż.

W takim przypadku dzięki wymianie mamy szansę na mniejszy lokal, ale bez obciążeń. Wymiana daje nam też szansę na nieruchomość w lepszej lokalizacji lub o ciekawszym rozkładzie. Nawet jeśli w tej chwili nie myślimy jeszcze o zmianie lokum, warto wiedzieć, że polski rynek nieruchomości ma bezpieczną alternatywę dla transakcji kupna sprzedaży, która z różnych względów może nas zniechęcać.

Dodaj komentarz