Urządzanie mieszkania – z projektantem czy samodzielnie?

Urządzanie mieszkania – z projektantem czy samodzielnie?

Nabywając mieszkanie lub dom, wielu nowych właścicieli przeżywa rozterki, czy urządzić swój nowy lokal samemu, czy też oddać sprawy w ręce profesjonalisty. Po przejściu wszystkich trudności związanych ze znalezieniem i kupnem wymarzonych czterech kątów wydaje się, że wykończenie i urządzenie to sama przyjemność. Tymczasem okazuje się, iż poza wyborem kolorów ścian i mebli czeka nas jeszcze mnóstwo planowania odnośnie do technicznych aspektów naszego wymarzonego mieszkania. Kiedy i dlaczego warto pomyśleć o współpracy z profesjonalistą, a w których kwestiach możemy wykazać się większą samodzielnością?

Współpraca z projektantem — czy warto?

Głównym argumentem przeciwko skorzystaniu z pomocy projektanta jest oczywiście koszt, a ten waha się od 300 do 500 zł za m kw. domu lub mieszkania. Oczywiście ostateczna cena zależeć będzie od m.in. zakresu wykonanych prac czy liczby wizualizacji. Owszem, pomoc projektanta warta kilkadziesiąt tysięcy złotych na pierwszy rzut oka może wydawać się poza naszym zasięgiem, ale jednak zdecydowanie za rzadko mówi się o tym, iż w końcowym rozrachunku wynajęcie profesjonalisty często okazać może się sporą oszczędnością pieniędzy, a już na pewno czasu. Przede wszystkim osoba taka przejmuje na siebie odpowiedzialność za zrealizowanie projektu, gwarantując, że zostanie on ukończony na czas i w ramach wcześniej ustalonego budżetu. Powszechnie wiadomo, że prace wykończeniowe prowadzone bez nadzoru często kończą się drogimi poprawkami, a przede wszystkim odroczeniem w czasie naszej przeprowadzki.

Korzystając z usług architekta, zyskujemy dodatkowo możliwość skorzystania z jego kontaktów w branży, pozwalających na negocjowanie warunków i cen. Wynajęcie specjalisty jest szczególnie polecane osobom nieposiadającym wyobraźni przestrzennej. Profesjonalna wizualizacja pomaga w wyobrażeniu sobie efektu końcowego, co z kolei daje możliwość dokonania ewentualnych poprawek jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Co można zrobić samemu?

Samodzielna próba zaplanowania wnętrza często kończy się frustracją wynikającą z wydłużonego czasu prac wykończeniowych, a nierzadko rozczarowaniem efektem końcowym. Nawet jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretne rozwiązania i mamy zdjęcia inspiracji, może być nam trudno się odnaleźć, mając do wyboru niezliczone opcje na rynku. Ponadto samodzielne wykończenie lokalu to ciężar podejmowania wielu technicznych decyzji, np. odnośnie do  rozmieszczenia oświetlenia. Osoby bez wcześniejszego doświadczenia mogą mieć trudności z wykonaniem precyzyjnych pomiarów lub zakupem właściwych elementów wykończeniowych. Istnieje uzasadnione ryzyko utraty spójności i funkcjonalności wnętrz, co może później przełożyć się na niższy komfort domowników.

Jeżeli jednak nasz budżet nie pozwala na skorzystanie z pomocy architekta, warto wiedzieć, że lokale deweloperskie mają na ogół praktyczny rozkład pomieszczeń, ułatwiający samodzielne planowanie. Własnymi siłami możemy znacznie również ograniczyć wydatki na robociznę. Część prostych prac będziemy w stanie wykonać sami, szczególnie w przypadku mieszkań deweloperskich, gdzie w nowo wybudowanych budynkach nie musimy martwić się o krzywe ściany, często również gładzie, co znacznie ułatwi nam również montaż mebli. Położenie paneli na równej podłodze także nie powinno stanowić problemu.

Dodaj komentarz