Budowa małego domu – co warto wiedzieć?

Budowa małego domu – co warto wiedzieć?

Jeśli decydujemy się na budowę małego domu, jedną z kluczowych kwestii jest z pewnością jego funkcjonalność. Warto wiedzieć, jak dobrze zaplanować ograniczoną przestrzeń. Dzięki temu nasze wnętrze będzie komfortowe i wygodne. Przy czym wbrew obawom niektórych osób, praktyczne rozwiązania nie oznaczają w tym przypadku wcale gorszego wyglądu. Wręcz przeciwnie. Zobaczmy, jak przygotować niedużą nieruchomość, by móc wydobyć z jej wnętrza to, co najlepsze.

Dlaczego stawiamy mniejsze domy?

Dane GUS pokazują, że średni metraż oddanych do użytku w roku 2021 domów wyniósł 133 metry kwadratowe. Świadczy to to o dalszym trendzie spadkowym. Jeśli porównamy tę wartość z rokiem 2011, różnica jest spora. Wówczas bowiem średni dom miał 151 mkw. Skąd wynika ta różnica?

Z pewnością czynników jest wiele, a jednym z głównych są koszty. Zarówno te związane z kupnem działki, jak i ceny materiałów budowlanych, które w ostatnich miesiącach poszły gwałtownie w górę. Nie inaczej jest z robocizną. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że w branży pracowało wielu Ukraińców. Obecnie brakuje zatem zarówno wykwalifikowanej kadry zarządzającej, jak i pracowników niższego szczebla. W połączeniu z niepewną sytuacją geopolityczną, a także postępującą inflacją, wszystko to przekłada się na koszty. W związku z tym nasze projekty domów są obecnie skromniejsze.

Mały dom — dużo możliwości

Kiedy korzystamy z wnętrza domu, nie ma znaczenia jego metraż. Liczy się przede wszystkim aranżacja. Dlatego dokładnie rozplanujmy układ pomieszczeń w małym domu i zadbajmy o to, by był on komfortowy i wygodny dla wszystkich domowników. Sporo miejsca zaoszczędzimy, łącząc salon z kuchnią. Unikajmy też długich korytarzy i nie marnujmy zbyt wiele przestrzeni na wiatrołap. Znacznie ważniejsze będą przecież sypialnie czy salon, w którym spędzimy lwią część dnia.

Skorzystajmy też z mniej oczywistych pomysłów, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Na przykład półki pod schodami czy przekształcenie wnęk w schowki. Podobnym wyjściem jest także urządzenie antresoli. Pozwoli nam to przeznaczyć więcej przestrzeni na pomieszczenia użytkowe. Jednym z nich jest kuchnia, szczególnie jeśli rodzina jest duża. Zadbajmy o wygodny dostęp do ważnych miejsc jak lodówka, piekarnik czy szafki.

Oprócz układu pomieszczeń duże znaczenie ma także to, jak je umeblujemy. Nawet największy i najbardziej przestronny salon może przecież zostać zagracony. Ważne jest to, by meble ustawiać przy ścianach. Tak, by nie tarasowały przejścia. Źle to wygląda i optycznie zmniejsza przestrzeń. W dodatku może stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

Jak w takim razie sprawić, by wnętrze wydawało się większe i bardziej przestronne? Taki efekt pozwolą uzyskać duże okna oraz lustra. Kluczowy będzie również odpowiedni dobór oświetlenia. Natomiast szafki, szafy i schowki pomogą nam z organizacją wszystkich drobiazgów. Jeśli w domu jest dużo dzieciaków, dobrym wyjściem jest kupno puf ze schowkami. Możemy tam trzymać zabawki, koce czy inne rzeczy, które niekoniecznie powinny na co dzień być na widoku.

Dodaj komentarz