Rosjanie nie będą mogli nabywać nieruchomości w UE

Rosjanie nie będą mogli nabywać nieruchomości w UE

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego. Kraje Unii Europejskiej starają się wpłynąć na rosyjskiego agresora stosując szereg sankcji, które są problematyczne dla wszystkich Rosjan, a zwłaszcza tych najbogatszych. Takie działania mają wywołać sprzeciw rosyjskiego społeczeństwa wobec obecnej sytuacji i zniechęcić Putina do dalszych działań wojennych. Aktualnie, zgodnie z informacjami agencji prasowej Bloomberg, Unia wdraża już szósty pakiet sankcji, który ma uniemożliwiać Rosjanom m.in. zakup nieruchomości w Europie.

W projekcie sankcji dodano, że nieruchomości znajdujące się na terenie UE nie mogą być bezpośrednio lub pośrednio sprzedawane lub przekazywane obywatelom Rosji czy rosyjskimi firmom. Taki zakaz z pewnością odczują oligarchowie, którzy chętnie kupują domy i apartamenty w najlepszych europejskich lokalizacjach jako inwestycje na przyszłość. Ponadto Komisja Europejska planuje również zastosować embargo na import rosyjskiej ropy naftowej.

Warunkiem wprowadzenia zakazu sprzedawania Rosjanom nieruchomości jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE. Głosowanie w tej sprawie planowane jest jak najszybciej. To jednak nie koniec restrykcji, które mają wpłynąć na rosyjskie społeczeństwo. Planowane jest odcięcie największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT. Bez dostępu do tego systemu żadne przelewy międzynarodowe nie będą mogły być realizowane. Sankcje mają być także wymierzone w rosyjskie stacje telewizyjne, które od początku wojny podają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie.  

Dodaj komentarz