Zakup domu – podpisanie aktu notarialnego

Zakup domu – podpisanie aktu notarialnego

Podpisanie aktu notarialnego to finalny i przy okazji najważniejszy etap w procesie nabycia nieruchomości. Bez tego dokumentu nie jesteśmy formalnie właścicielami danego lokalu i nie możemy nim dysponować. Właśnie dlatego wizyta u notariusza to często chwila pełna emocji, do której warto się przygotować. Szczególnie że sporządzenie tego dokumentu wiąże się z kosztami.

Umowa przedwstępna — czy w formie aktu notarialnego?

Umowa przedwstępna to dokument, który pomaga zabezpieczyć interesy obu stron przy transakcji kupna-sprzedaży. Taką umowę spisuje się niezwykle często i przydaje się ona w czasie załatwiania formalności związanych na przykład z finansowaniem. Tego typu dokumenty możemy spotkać zarówno u dewelopera, jak i kupując mieszkanie z drugiej ręki. Porozumienie przedwstępne zawiera wszystkie podpunkty właściwej umowy i obowiązuje tylko do momentu, w którym obie strony będą mogły wypełnić jej warunki.

Czy spisanie tego typu dokumentu wiąże się z wizytą u notariusza? Może, ale nie musi tak być. Aby umowa przedwstępna była w mocy, wystarczą podpisy obu stron. Poświadczenie notarialne jest w tym przypadku tylko dodatkowym zabezpieczeniem.

Dokument, który ma mieć właściwą formę umowy przedwstępnej, musi zawierać między innymi:

– dokładne dane obu stron,

– dane nieruchomości wraz z numerem księgi wieczystej i ceną.

Dokument ten powinien też regulować kwestie związane z zadatkiem i wszystkie inne szczegóły istotne dla transakcji kupna-sprzedaży. Tworząc go, musimy pamiętać, że jest to właściwie kopia porozumienia, które spiszemy u notariusza. Co ważne, jeśli z jakiegoś powodu nie będzie można wywiązać się z umowy przedwstępnej, strona poszkodowana może dochodzić swoich roszczeń. Jest to więc wiążący dokument i jego dokładną formę określa kodeks cywilny.

Czym jest akt notarialny?

Według polskiego prawa tylko dokument sporządzony u notariusza może być właściwym aktem przekazania praw własności. Oznacza to, że każda inna forma umowy będzie nieważna i dopiero notariusz może wydać poświadczenie pozwalające nam dokonać zmian w księdze wieczystej. Z jednej strony jest to ostateczne zabezpieczenie praw kupującego i sprzedającego, z drugiej pozwala śledzić losy i stan prawny nieruchomości.

Każdy notariusz to wykształcony prawnik i z pewnością zadba o dopełnienie wszystkich formalności związanych z naszą umową. Aby jednak mógł to zrobić, na spotkaniu musimy okazać mu dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz stan własności lokalu, którego dotyczy transakcja. Są to dokumenty związane zarówno ze stanem księgi wieczystej, jak i meldunkiem czy użytkowaniem gruntów. Nim notariusz poświadczy prawo do lokalu kupującego, musi mieć pewność, że sytuacja prawna danej nieruchomości jest jasna i pozwala na sprzedaż. Co ważne, umowa notarialna wiąże się z kosztami i są one liczone w procentach od wartości transakcji. Przy kosztownych nieruchomościach mogą być to spore kwoty. Dlatego jeszcze przed spisaniem umowy przedwstępnej należy ustalić, kto je ponosi i jaka będzie ich wysokość w przypadku naszej transakcji.

Dodaj komentarz