Gdzie warto inwestować w nieruchomości?

Data opublikowania: 14 czerwca 2021

Obecnie najwięcej okazji dla osób chcących lokować środki w nieruchomości oferowanych jest na rynku pierwotnym (ponad 60 proc.) – tak wynika z analizy Horyzont Inwestycji nieruchomości inwestycyjnych dostępnych w ich hurtowni. 80 proc. z nich stanowią domy zlokalizowane na obrzeżach dużych miast. Natomiast na rynku wtórnym prym wiodą przede wszystkim tzw. flipy w dobrych lokalizacjach w centrach miast.

Inwestorzy stale zadają sobie pytanie, gdzie najlepiej inwestować w nieruchomości? Chętni mają dość duży wybór nieruchomości pod inwestycje. Jednak nie wszystkie jako inwestycja zdadzą egzamin. Jak znaleźć prawdziwą gratkę?

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

Nowe czy używane?

Znacznie większy ruch można odnotować na rynku pierwotnym. W hurtowni inwestycji dostępnych w Horyzoncie Inwestycji aż 63 proc. ogłoszeń dotyczy rynku pierwotnego, z czego aż 80 proc. stanowią domy, a jedynie 20 proc.  mieszkania. Od początku pandemii widoczny jest znaczny wzrost klientów zainteresowanych zakupem domów jednorodzinnych, które znikają błyskawicznie.

Wśród mieszkań najpopularniejsze są te zlokalizowane na modnych osiedlach położonych na obrzeżach aglomeracji (ok. 63 proc. wszystkich mieszkań).

Zainteresowanie mieszkaniami z balkonem i domami z ogrodem jest jedną z konsekwencji ostatnich lockdownów, a tym samym tęsknoty za własną przestrzenią na świeżym powietrzu.

Flipy wiodą prym na rynku wtórnym

W przypadku flipów na rynku wtórnym realizowane są zazwyczaj w centrach miast – 87,5 proc. takich inwestycji znajduje się obecnie w dużych aglomeracjach (Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk).

Jeśli chodzi o inwestycje na rynku wtórnym, to 44,5 proc. z nich to mieszkania w wielkiej płycie. Co ciekawe, lokali na rynku wtórnym jest najwięcej, a poza tym zazwyczaj znajdują się w doskonałych lokalizacjach. Nowe bloki powstają najczęściej na obrzeżach miast, z dala od atrakcyjnej infrastruktury. Niestety, w centrum miast raczej rzadko spotkać można mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli już pojawi się taka inwestycja, to i tak ma bardzo małą liczbę mieszkań.

Widoczny jest obecnie powrót trendu zakupowego mieszkań w kamienicach. Takie transakcje stanowią ok. 37,5 proc. transakcji na rynku wtórnym. Najrzadziej klienci decydują się na bloki z cegły i wielkiej płyty w dużych miastach (ok. 18 proc).

Najpopularniejsze inwestycje

W dużych miastach największą popularnością cieszą się kawalerki przerobione na pokój z aneksem i sypialnię (zamiast oddzielnej kuchni), a także mieszkania dwupokojowe (do 40 mkw.) i mieszkania trzypokojowe (do 54 mkw.). Mniejszym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości powyżej 54 mkw., ale kupowane są dość często. Najtrudniej sprzedać apartamenty o powierzchni powyżej stu metrów.

Wzmożony ruch na rynku nieruchomości jest widoczny zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach (do 40 tys.) mieszkańców. To między innymi dzięki deweloperom, którzy w ostatnich latach rozpoczęli inwestycje także w mniejszych miejscowościach. Dają one aktualnie wysokie stopy zwrotu kapitału w stosunku do obecnej inflacji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *