Sytuacja na rynku mieszkaniowym wg raportu AMRON-SARFiN

Data opublikowania: 10 czerwca 2021

Według raportu AMRON-SARFiN pierwszy kwartał 2021 roku był intensywny pod względem transakcji kupna-sprzedaży, a także liczby udzielonych kredytów hipotecznych. Przekłada się to na rosnące ceny nieruchomości Spadają natomiast ceny najmu – to kontynuacja trendu z zeszłego roku.

W pierwszym kwartale 2021 roku sprzedaż mieszkań przyśpieszyła

Niskie ceny kredytu i stabilizacja sytuacji ekonomiczne po roku 2020 spowodowały wzrost zainteresowania mieszkaniami i kredytami hipotecznymi.

W pierwszym kwartale 2021 roku udzielono 57,1 tysięcy kredytów mieszkaniowych, co stanowi liczbę o 6,35% większą niż w końcu zeszłego roku. Wzrosła także średnia wartość kredytów hipotecznych, z 305 do 313 tysięcy złotych. Łączna wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła 17,942 mld zł.

Najwięcej pożyczek udzielono w Warszawie. Liczba przyznanych w stolicy kredytów stanowiła ponad połowę (53,29%) wszystkich udzielonych w kraju.

Rośnie także liczba realizowanych inwestycji. W pierwszych miesiącach roku wydano o 41,95% więcej pozwoleń na budowy oraz rozpoczęto o 21,19% więcej budów niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Na rynku sprzedaży ceny rosną, w najmie spadają

Nadal rosną średnie ceny na rynku pierwotnym. W pierwszej części roku najwięcej w Krakowie – o 5,37%.
W efekcie Warszawa traci pozycje lidera w rankingu miast, w których ceny rosną najbardziej – w pierwszym kwartale 2021 roku za metr kwadratowy mieszkania zapłacić należało o 0,08% mniej, niż w miesiącach wcześniejszych.

Spadek cen za wynajem nieruchomości jest natomiast kontynuacją tendencji z zeszłego roku. W stosunku do końca ubiegłego roku największy spadek zanotowano w Łodzi, gdzie średnia obniżka cen wyniosła 2,45%. W innych miastach spadek wysokości czynszów nie był większy niż 1 procent.

Inflacja wpłynie na dalszy wzrost cen nieruchomości i kredytów

Według ekspertów, ceny nieruchomości nadal będą rosły. Wpływ ma na to między innymi inflacja, która sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na lokowanie oszczędności w nieruchomościach. Oprócz tego rosną także ceny materiałów budowlanych. Ostatni aspekt, na który może wpłynąć inflacja, to koszty kredytów. Obecne zainteresowania kredytami hipotecznymi wynika w dużej mierze z niskich stóp procentowych. Inflacja może spowodować ich podniesienie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *