Wyjeżdżasz na urlop – zabezpiecz mieszkanie

Wyjeżdżasz na urlop – zabezpiecz mieszkanie

Okres urlopowy to czas wzmożonych włamań. Aby nie dawać złodziejom okazji, warto dokładnie zabezpieczyć swoje mieszkanie, także w przypadku krótkiego, kilkudniowego wyjazdu czy przedłużonego weekendu. O co warto szczególnie zadbać przed wyjazdem?

Od czego najlepiej ubezpieczyć nieruchomość przed wyjazdem?

Przed wyjazdem na urlop nie można zapomnieć o zabezpieczeniu mieszkania. Dotyczy to zarówno włamań, jak i zdarzeń losowych. W tym celu warto rozważyć zakup polisy. Do najczęstszych zdarzeń, które powodują szkody w trakcie nieobecności lokatorów, zaliczyć można pożar, zalanie, kradzież, dewastację i silny wiatr, i to właśnie te zagrożenia należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie. Oprócz standardowej umowy ubezpieczeniowej, którą zawiera się zazwyczaj na rok, dostępne są również ubezpieczenia obejmujące sam okres wyjazdu. Najczęściej wykupić można je razem z polisą turystyczną.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed szkodą?

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych powoduje, że otrzymamy rekompensatę za ewentualną stratę. Aby jednak do nich nie doszło, warto zabezpieczyć swój dom zarówno, jak i zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Szczególnie że wymagają tego często ogólne warunki ubezpieczenia w zawieranych umowach z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Aby zminimalizować ryzyko włamania, warto rozważyć montaż antywłamaniowych drzwi oraz stolarki okiennej. Szczególnie w przypadku nieruchomości jednorodzinnej, można zdecydować się także na instalację alarmową. Oprócz tego o pomoc poprosić można znajomych i rodzinę, którzy w czasie nieobecności będą sprawdzać nieruchomość i zapalać w niej światła.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Przed samym wyjazdem należy zadbać o zamknięcie wszystkich okien oraz wyłączenie instalacji. Szczególną uwagę zwrócić należy na okna dachowe, tarasowe oraz balkonowe. Przez dwa ostatnie najczęściej dochodzi do włamań. Niedokładnie zamknięte okno dachowe może natomiast przyczynić się do zalania domu w czasie intensywnych opadów. W przypadku, gdy w klamkach są zamontowane zamki, warto dodatkowe zamknąć je na klucz. Oprócz tego należy zasłonić rolety zewnętrzne oraz przed wyjazdem sprawdzić, czy są zablokowane i niemożliwe do otworzenia z zewnątrz.

W przypadku instalacji najlepiej odłączyć wszystkie media — wodę, gaz oraz energię. Zapobiegnie to powstaniu szkód w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak nagły wzrost ciśnienia w sieci wodnokanalizacyjnej i pęknięcie wężyków, skutkujące zalaniem nieruchomości, czy powstaniu napięć w instalacji elektrycznej, np. w czasie burzy. W przypadku wody oraz gazu wystarczające będzie zamknięcie głównych zaworów. Odcięcie dostępu energii jest nieco bardziej kłopotliwe, jeżeli chcemy zachować pracę części urządzeń – lodówki lub alarmu. W takim wypadku najlepiej, że te urządzenia były podpięte do oddzielnego obwodu. Wtyczki kabli zasilających resztę urządzeń dodatkowo wyjmujemy z gniazdek. Zapobiega to powstawaniu ewentualnych przepięć w instalacji i chroni przed awarią szczególnie takie urządzenia jak komputery czy telefony.

Dodaj komentarz