Wysoki popyt na kredyty hipoteczne

Data opublikowania: 17 czerwca 2021

Rekord za rekordem notowany jest w sektorze kredytów hipotecznych. Majowy wynik opublikowany przez BIK wskazuje aż 47,6 tysiąca złożonych wniosków na ponad 800 milionów złotych. Oznacza to, że w ciągu 2021 roku o 91,5 proc. wzrosło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Powodem tej sytuacji jest pandemia koronawirusa i pierwszy lockdown, który mocno wpłynął na ubiegłoroczne statystyki. Niemniej popyt na kredyty wzrósł znacząco w porównaniu także z poprzednimi latami. Można się spodziewać, że kolejne miesiące również zakończą się z bardzo dobry wynikami banków.

Dokładne dane wskazują, że w maju złożono mniej wniosków łącznie niż w poprzednich miesiącach, jednak warto zauważyć mniejszą liczbę dni roboczych w maju, w których takie wnioski są obsługiwane. Okazuje się, że każdego takiego dnia do banków trafiało aż 2,5 tys. wniosków kredytowych. To historyczny rekord, gdyż do tej pory nie przekroczono wyniku 2,4 tys. wniosków dziennie. Imponująca jest także kwota, o jaką Polacy wnioskowali, ponieważ symboliczny pułap 800 milionów złotych został przekroczony. Polacy z większym optymizmem pochodzą już do inwestycji, a rosnąca nadzieja na szybkie odbudowanie gospodarki sprawia, że szukamy sposobów na dodatkowe źródło dochodu. Nieruchomości pod tym względem są bezkonkurencyjne.

Doplaty do kredytow mieszkaniowych

fot. caesart/bigstockphoto.com

Banki złagodziły restrykcje wobec kredytobiorców, umożliwiając zaciągniecie pożyczki już z 10-procentowym wkładem własnym. Ponadto osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają już takich trudności z wykazaniem zdolności kredytowej. Dodając do tego stale niskie stopy procentowe, co przekłada się na tani kredyt hipoteczny, kredyt na mieszkania cały czas jest bardziej opłacalny niż lokata bankowa. Niemniej kredytobiorcy muszą spodziewać się podwyżek stóp procentowych, które oznaczają wyższe raty kredytowe o kilkaset złotych. Jednak nie nastąpi to bardzo gwałtownie i mocno nie wpłynie na ostateczny zysk z nieruchomości. Tak czy inaczej osoby decydujące się na tego typu inwestycję powinny być przygotowane na różne scenariusze i mieć odpowiedni zapas środków w razie zmiany sytuacji na rynku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *