Najem mieszkań w marcu 2024 – raport Expandera i Rentier.io

Najem mieszkań w marcu 2024 – raport Expandera i Rentier.io

W lutym stawki najmu znacząco spadły w większości dużych miast. Dopiero dane z kolejnych miesięcy potwierdzą, czy to odwrócenie trwającego od dłuższego czasu trendu, czy tylko krótkotrwała korekta. Na pewno są to ważne dane dla właścicieli mieszkań, ponieważ spada rentowność najmu.

Dane z najnowszego raportu przygotowanego przez Expandera i Rentier.io są zaskakujące. Po okresie kilkumiesięcznej stabilizacji poprzedzonym szybkimi wzrostami cen najmu, które miały miejsce w pierwszej połowie 2023 roku, teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.

Spadki kosztów w większości lokalizacji

Autorzy raportu podają, że w lutym bieżącego roku koszty najmu spadły w 14 z 17 analizowanych miast. Pierwszy raz korekta dotyczy aż tak dużej liczby lokalizacji. Średni spadek osiągnął rekordowy poziom -1,93 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca.

W lutym bieżącego roku w porównaniu do stycznia najmocniej spadły koszty najmu w Częstochowie (-6,8 proc.), Radomiu (-6,2 proc.) oraz Toruniu (-5,1 proc.). Tylko w trzech miastach zostały odnotowane niewielkie podwyżki. Były to Katowice (+1,5 proc.), Łódź (+1,2 proc.) oraz Sosnowiec (+0,1%).

Mimo ostatnich spadków koszty i tak są wyższe niż przed rokiem, średnio o 1,15 proc. Najbardziej wyróżnia się Białystok, gdzie w lutym 2024 roku mieszkanie wynajmowaliśmy o 7,8 proc. drożej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu w klasyfikacji największych wzrostów zalazł się Lublin (+ 4,4 proc.), a na trzecim Gdynia (+ 2,9 proc.).

Największe spadki w porównaniu do sytuacji sprzed 12 miesięcy notuje Wrocław. Wynajem mieszkania potaniał tam o 4,8 proc. Na drugim miejscu jest Łódź (-1,6 proc.)  a pierwszą trójkę zamyka Sosnowiec (-1,3 proc.). Tuż za podium z wynikiem -1,2 proc. znalazł się Toruń. Na razie tylko w tych 4 miastach najem mieszkania jest tańszy niż w analogicznym okresie 2023. Do grona tych lokalizacji w kolejnych miesiącach mogą dołączyć takie miasta jak Kraków, Rzeszów i Warszawa.

Mniejsza liczba ofert

Spadają nie tylko koszty, ale także liczba mieszkań na wynajem. W lutym pojawiło się 31,3 tys. nowych, unikalnych ofert. Tym samym liczba aktywnych ogłoszeń w analizowanych rzez Expandera i rentier.io miastach wyniosła 63,7 tys. Są to mniejsze liczby w porównaniu do odnotowanych w styczniu.

Spada rentowność najmu

Osoby, które kilka lat temu kupiły mieszkania na wynajem, zarobiły dzięki wyższym przychodom z najmu, osiąganych w ostatnich latach oraz wzrostowi wartości nieruchomości. W niektórych lokalizacjach w ciągu czterech ostatnich lat wartość mieszkania wzrosła nawet o 60-80 proc.

Autorzy raportu obliczają jednak, że jeśli na zakup w celach inwestycyjnych zdecydowaliśmy się w lutym, to możemy oczekiwać rentowności z najmu na średnim poziomie w wysokości 4,75 proc. netto, co jest odpowiednikiem lokaty bankowej z oprocentowaniem 5,87 proc. Miesiąc wcześniej rentowność najmu była wyższa i wynosiła 4,98 proc., co odpowiadało lokacie z oprocentowaniem 6,05 proc. w skali roku.

Kredyt mieszkaniowy #naStart wpłynie na rynek najmu

W drugiej połowie roku ma wystartować nowy rządowy program wsparcia w zakupie mieszkania. Wysokość raty preferencyjnego kredytu w wielu lokalizacjach będzie niższa niż koszt najmu mieszkania. Wiele osób zdecyduje się na zakup własnego mieszkania, rezygnując z najmu. Zwalniane mieszkania sukcesywnie będą wracać do oferty. Rosnąca w ten sposób podaż przy malejącym popycie może wpływać na dalsze spadki czynszów oraz powodować zmniejszenie rentowności zakupów mieszkań na wynajem.

Dodaj komentarz