Przewaga kredytów spłaconych nad nowymi – po raz pierwszy w raporcie AMRON-SARFiN

Przewaga kredytów spłaconych nad nowymi – po raz pierwszy w raporcie AMRON-SARFiN

System Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON), czyli największa w Polsce baza danych opisująca rynek nieruchomości, przeprowadziła w ostatnim czasie badanie na temat kredytów mieszkaniowych wśród polskich obywateli. Jak się okazało, pierwszy raz odkąd przeprowadzana jest tego typu analiza, zauważono przewagę liczebną kredytów spłaconych nad nowo otrzymanymi.

Drugi kwartał 2022 roku to pierwszy czas, w którym więcej Polaków uporało się ze spłatą kredytów, niż podpisało umowę na nową pożyczkę finansową. Od kwietnia do czerwca bieżącego roku udzielono prawie 39 tysięcy kredytów. Jest to wynik niższy o ok. 44% od tego sprzed roku. Ich pełna wartość wyniosła niemalże 14 miliardów złotych. Suma jest niższa od tej, którą banki przelały na konta klientów, o ok. 20% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o niecałe 39% mniejsza niż w analogicznym czasie w 2021 roku. Dzisiejsza liczba kredytów mieszkaniowych, z których spłatą dalej muszą radzić sobie nasi rodacy wynosi 2 483 539. Jest ich mniej o ok. 2,5% niż w pierwszym kwartale tego roku.

Wiele osób może się zastanawiać podczas analizowania tych wyników, skąd wzięły się te różnice. Możemy uspokoić, że nie jest to spowodowane nagłym załamaniem sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych a wręcz ustabilizowaniem jej. W dobie, kiedy inflacja zaprząta głowę wszystkich polskich gospodarstw domowych, Narodowy Bank Polski na bieżąco podnosi stopy procentowe, aby choć w małym stopniu przeciwdziałać tej trudnej sytuacji. Decyzja ta ciągnie za sobą kolejne, istotne zmiany. Komisja Nadzoru Finansowego podwyższyła bufor bezpieczeństwa zdolności kredytowej do 5%. To natomiast miało wpływ na wprowadzenie niekorzystnej polityki kredytowej we wszystkich placówkach bankowych oferujących swoje usługi na terenie Polski. Kredyt hipoteczny w drugim kwartale tego roku jest oprocentowany średnio na poziomie 9,03%, co jest sporą różnicą względem pierwszych trzech miesięcy 2022 roku. Różnica wynosi 2,25%. Natomiast w porównaniu do drugiego kwartału 2021 r., dzisiejsze oprocentowanie jest wyższe o ponad 6,5%.

Wpływ na aktualną sytuację kredytową ma również wyższy wskaźnik WIBOR, który jest pochodną   przede wszystkim decyzji prezesa NBP. Według opinii ekspertów nie jest to jedyny czynnik tego, co dzieje się na rynku kredytowym. Część winy zrucają oni na same banki. Prezes komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich jest wręcz przekonany o ingerencji owych instytucji finansowych we wcześniej wspomnianej sytuacji. Idąc dalej, politycy partii rządzącej, ale też opozycyjnych ugrupowań, co rusz prześcigają się w mniej lub bardziej trafionych pomysłach na zahamowanie tego niekorzystnego dla Polaków trendu. Kolejne dotacje mające być pomocą dla portfeli wszystkich obywateli mogą niestety zadziałać odwrotnie od zamierzonego celu i przyspieszyć inflację, co będzie nadal negatywnie wpływać na niską zdolność kredytową.

Dodaj komentarz