Nie uciekniemy przed kryzysem energetycznym. Nie ma już złudzeń, iż niezależnie od tego, czym ogrzewamy nasz dom, w nadchodzącym sezonie grzewczym i najbliższych latach czekają nas znaczne podwyżki cen surowców. Nie pozostaje nam nic innego jak szukanie oszczędności w optymalizacji zużycia energii. Wdrażając kilka prostych rozwiązań, możemy zredukować nasz rachunek za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent.
Przegląd instalacji
Po pierwsze, jak przed każdym sezonem grzewczym powinno się zadbać o instalacje i odpowiednio ją przygotować. Specjaliści zalecają oczyszczenie przewodu kominowego oraz profesjonalny przegląd i czyszczenie kotła grzewczego. Niezbędne okazać może się także sprawdzenie instalacji, jej odpowietrzenie i usunięcie ewentualnych nieszczelności. Zabiegi te nie tylko mogą mieć realny wpływ na nasz finalny rachunek za ogrzewanie, ale przede wszystkim mają zapewnić nam bezpieczeństwo.
Regulacja temperatury przy pomocy zaworów termostatycznych
Termostaty grzejnikowe to zdecydowanie nasi sprzymierzeńcy w walce z wysokimi rachunkami. Ich montaż jest stosunkowo prosty i niedrogi, a posiadanie przyniesie właścicielowi wymierne korzyści. Specjaliści wyliczyli, że zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza oszczędza od 5-8% energii, a w ogólnym rozrachunku stosowanie głowic termostatycznych pozwala na zaoszczędzenie nawet 30% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Warunkiem jest poprawne działanie termostatu. W tym celu zaleca się ich odkręcenie i zakręcenie od minimum do maksimum raz w miesiącu. Natomiast po zakończeniu sezonu grzewczego należy pozostawić zawory odkręcone do maksimum do kolejnej jesieni.
Zatrzymaj ciepło w domu
Nieszczelne okna są jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z domu. Jeżeli obecnie nie stać nas na ich wymianę na szczelne, to koniecznie przed zimą należy zainwestować w uszczelki. W oknach starszego typu pomoże przyklejenie uszczelki z pianki poliuretanowej, taśmy uszczelniającej, bądź zastosowanie silikonu. Kolejną pomocą w zatrzymaniu ciepła w domu będą rolety okienne. Zasłanianie okien na noc pozwoli na zredukowanie strat w ogrzewaniu. Niedrogie, ale za to pożyteczne są również ekrany zagrzejnikowe. Jest to pianka pokryta folią aluminiową, która ma za zadanie odbijać ciepło emitowane z grzejnika w kierunku ściany i kierować je do wewnątrz pomieszczenia. W zależności od jakości materiału, z jakiego zostały wykonane, ekrany przynoszą oszczędności w energii od 2 do nawet 7%.
Konieczność przemeblowania
Jest to rada skierowana szczególnie do osób mieszkających w blokach, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, często trudno je właściwie umeblować. Otóż należy pamiętać, że do właściwej cyrkulacji ciepłego powietrza w pomieszczeniu, zalecanie jest co najmniej 10-20 cm odstępu pomiędzy grzejnikami a elementami wyposażenia mieszkania. Brak właściwej cyrkulacji może spowodować wyższe odczyty z mierników ciepła, co w konsekwencji zaowocuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie.
Właściwe wietrzenie pomieszczeń
Aby uniknąć marnowania ciepła, na kilka lub kilkanaście minut przed wietrzeniem należy zakręcić termostaty, a następnie okna otworzyć na oścież, w celu jak najszybszego przewentylowania pomieszczenia. Krótkie, ale intensywne wietrzenie nie pozwoli na wychłodzenie ścian ani mebli.