Jak sprzedać mieszkanie z darowizny?

Jak sprzedać mieszkanie z darowizny?

Otrzymanie darowizny to z pewnością miła chwila dla obdarowanego. Łączy się ona z korzyścią majątkową, ale oprócz niej niesie też obowiązki. Umowa darowizny jest oficjalną czynnością prawną i standardowo jest objęta podatkiem. Rozliczenie go leży oczywiście po stronie obdarowanego, bez względu na to, jaką formę ma darowizna. Jeśli otrzymaliśmy w ten sposób mieszkanie, pewne okoliczności zwalniają nas z podatku. Kiedy możemy w pełni dysponować lokalem, który dostaliśmy jako darowiznę? I jak go sprzedać?

Czym jest darowizna?

Najprościej rzecz ujmując, darowizna to umowa, na podstawie której jedna osoba przekazuje coś drugiej bez zapłaty. Ponieważ zawarcie takiej umowy wiąże się z korzyścią majątkową, trzeba ją rozliczyć. Istnieje jednak szereg okoliczności zwalniających nas z podatku od darowizny. Jeśli podarowano nam pieniądze, kwestia, czy trzeba zapłacić od nich podatek, zależy nie tylko od kwoty. Ważny jest też stopień pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą. Im jest bliższy, tym więcej może nam dać bez obowiązku odprowadzania taksy. A co w przypadku, gdy darowizną jest mieszkanie? Jeśli lokal dostajemy od najbliższej rodziny, jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny. Co ważne, istnieje wyjątek. Jeśli mieszkanie jest kolejną tego typu darowizną od bliskiej rodziny w ciągu ostatnich 5 lat, podatek jest obowiązkowy.

Podatku od darowizny, którą jest mieszkanie, dość łatwo uniknąć. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy je sprzedać. Zysk z transakcji naraża nas bowiem na podatek dochodowy, który może wynieść nawet 19% wartości mieszkania. Nie oznacza to oczywiście, że tej taksy nie można uniknąć. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie sprzedawać od razu nieruchomości, którą dostaliśmy w formie darowizny. Gdy minie 5 lat od uzyskania tej korzyści majątkowej, lokal można sprzedać korzystając ze zwolnienia z podatku. Zaoszczędzić na kosztach skarbowych można też w inny sposób.

Zysk z mieszkania na mieszkanie 

Dla wielu sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów jest ulga mieszkaniowa. Na czym to polega? Z podatku dochodowego zwolnieni są ci, którzy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczają na własne cele mieszkaniowe, np. zakup kolejnego mieszkania lub jego remont, czy też na budowę domu. W ten sposób Urząd Skarbowy nie może od nas żądać dodatkowych opłat.

Wyłączając omówione wyżej kwestie podatkowe, sprzedaż mieszkania z darowizny wygląda dokładnie tak samo, jak tworzenie oferty sprzedażowej  dla każdego mieszkania. Po podpisaniu dokumentów dotyczących darowizny należy rozeznać się w stanie prawnym lokalu i przenieść własność u notariusza. Z chwilą uzyskania notarialnego aktu własności możemy myśleć o sprzedaży. Warto oczywiście pamiętać, że podatek zapłacimy, gdy nie poczekamy z tym 5 lat od otrzymania korzyści majątkowej.

Mimo to wiele osób decyduje się na szybką sprzedaż mieszkania z darowizny i zainwestowanie w nowy lub większy lokal dla siebie. Jest to opłacalne szczególnie obecnie, gdy ceny mieszkań wciąż rosną. 

A co, jeśli nie myślimy o innym mieszkaniu i zależy nam na swobodzie w dysponowaniu środkami ze sprzedaży tego typu nieruchomości? Wtedy warto uzbroić się w cierpliwość i z tym poczekać. Po pięciu latach będziemy zwolnieni z podatku. 

Dodaj komentarz