Zamiana mieszkania – co warto najpierw sprawdzić?

Zamiana mieszkania – co warto najpierw sprawdzić?

Choć szczyt popularności tego typu transakcji między najemcami bądź właścicielami przypadł na lata 80. i 90., to zamiana mieszkań wciąż uważana jest za wygodniejsze rozwiązanie niż równoczesna sprzedaż własnej nieruchomości i kupno nowej. Najczęściej na zamianę mieszkania decydują się rodziny z dziećmi dotychczas zajmujące niewielkie lokale oraz osoby samotne, które nie są w stanie utrzymać większego mieszkania. Zanim jednak dojdzie do porozumienia o wymianie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i ustalić warunki zamiany. Co warto zatem sprawdzić zanim podejmiemy decyzję o zamianie?

Najpierw lokalizacja

Położenie nieruchomości stanowi niezwykle istotny aspekt. Posiadając mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji, np. w centrum miasta, możemy dokonać korzystnej transakcji i zyskać mieszkanie o większym metrażu lub wyższym standardzie. W odwrotnej sytuacji, kiedy to nam zależy na dobrej lokalizacji, należy mieć świadomość, że taki lokal może być mniejszy, często w gorszym stanie technicznym. To lokalizacja ma bowiem kluczowe znaczenie przy wycenie wartości nieruchomości. Przy doborze mieszkania, oprócz samego metrażu, powinniśmy postarać się, aby również lokalizacja była odpowiednia do naszych potrzeb. Zatem przed zamianą należy dokonać weryfikacji czy w danej lokalizacji dostępne są wszystkie potrzebne nam usługi, komunikacja oraz infrastruktura. Tego typu analiza pomoże bowiem w podjęciu odpowiedniej dla nas decyzji.

Stan prawny nieruchomości

Sprawdzenie stanu prawnego lokalu to czynność, którą należy wykonać przed podjęciem decyzji o zamianie mieszkania. Najlepszym sposobem będzie zweryfikowanie księgi wieczystej nieruchomości. Znajdziemy w niej m.in. informacje o właścicielu mieszkania, ewentualnych obciążeniach, takich jak hipoteka, wpisy o wszczęciu egzekucji z nieruchomości czy też prawach osób trzecich do lokalu.

Stan techniczny i standard wykończenia

Bardzo istotne jest również, aby przed zamianą sprawdzić stan techniczny danej nieruchomości. Ma on bowiem również znaczący wpływ na jej wartość. Pod pojęciem stan techniczny kryją się wszystkie elementy, instalacje czy sprzęty niezbędne do korzystania z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku, gdy któryś z takich elementów, jak np. instalacja elektryczna, stolarka okienna czy podłogi wymaga wymiany, to mówimy o gorszym stanie technicznym. Cena takiego lokalu będzie zatem niższa ze względu na konieczność remontu lokalu. Natomiast standard wykończenia to sposób w jaki mieszkanie zostało wykończone i jakie materiały zostały do tego użyte, ich jakość, wartość i styl. Jak powszechnie wiadomo, im lepsze materiały, tym wyższa cena lokalu. Każde mieszkanie należy sprawdzić pod kątem stanu technicznego. Warto przy tym skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże obiektywnie ocenić stan danej nieruchomości.

Koszty utrzymania

Przy zamianie mieszkań należy również pamiętać o kosztach utrzymania lokalu. Mogą one bowiem ulec zmianie. Na wysokość opłat wpływa m.in. wiek budynku, ocieplenie, źródło ogrzewania czy media, jakie są w nim dostępne. Przed dokonaniem transakcji należy więc poprosić właściciela nieruchomości o faktury za media i czynsz, aby przygotować się na ewentualne wyższe koszty utrzymania nieruchomości.

Dodaj komentarz