Chłodzenie pasywne – na czym polega?

Chłodzenie pasywne – na czym polega?

Każdy klimat, nawet ten łagodny czy umiarkowany wymaga instalacji domowych systemów grzewczych i wentylacyjnych. Coraz cieplejsze lata sprawiają, że wielu inwestorów już na etapie budowy myśli o fachowej klimatyzacji. Przy upałach, które coraz częściej zdarzają się w naszym kraju tego typu instalacje przestały być luksusem, a stały się koniecznością. Jak zabezpieczyć się przed zbyt wysoką temperaturą w domu nie narażając się na wzrost kosztów zużycia prądu? Rozwiązaniem tego problemu może okazać się chłodzenie pasywne. Co warto o nim wiedzieć?

ABC chłodzenia pasywnego

Najprościej rzecz ujmując, chłodzenie pasywne polega na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu bez użycia prądu. W klimatyzatorach pasywnych nie wykorzystuje się ruchomych elementów takich jak wiatraki czy cyrkulatory Na jakiej zasadzie działa taki system? Kluczowe dla jego skuteczności są elementy dobrze oddające ciepło. Efekt chłodzenia pasywnego najłatwiej osiągnąć dzięki nowoczesnym pompom ciepła, które grzejąc dom zimą, latem mogą obniżyć w nim temperaturę o kilka stopni.

Efekt klimatyzacji z wykorzystaniem pompy ciepła możemy osiągnąć na dwa sposoby. W przypadku chłodzenia przy włączonym urządzeniu zachodzi w nim proces odwrotny do tego, który grzeje nam dom zimą. Ciepło zamiast być wtłaczane do pomieszczeń zostaje z nich odprowadzone i oddane do podłoża. Prawdziwie pasywne chłodzenie może odbywać się też przy wyłączonej pompie. Korzystamy wtedy z naturalnych procesów oddawania ciepła do gruntu zużywając przy tym minimalną ilość energii elektrycznej. Aby tego typu klimatyzacja była efektywna, niezbędna jest nowoczesna  instalacja grzewcza wykonana z materiałów najwyższej jakości. Dlaczego? Ponieważ tylko one dobrze przewodzą ciepło i można je wykorzystywać zarówno do ogrzewania pomieszczeń jak i klimatyzacji.

Pasywna klimatyzacja — jak to możliwe?

To, co ogrzewa nasze domy zimą, może je chłodzić latem. Na jakiej zasadzie odbywają się te procesy? Kluczem do termicznej równowagi są pionowe pompy ciepła, które instalowane są na głębokości 15 metrów. Właśnie tam panuje stała temperatura od 10 do 12 stopni Celsjusza. Zimą można więc stamtąd efektywnie pobierać ciepło, a latem chłodzić dom o kilka stopni, które mogą być kluczowe dla naszego komfortu. Nowoczesny system wymiany wody i solanki w pompach ciepła gwarantuje nam pełną kontrolę nad temperaturą w domu bez ryzyka dużych rachunków za prąd.

Zarówno klimatyzacja pasywna jak i chłodzenie za pomocą odwróconego cyklu w pompie ciepła to rozwiązania stawiające na oszczędność i ekologię. Niskie zużycie energii bezemisyjnej jest jednym z największych plusów tego typu instalacji.. Właśnie dlatego stają się one coraz bardziej popularne, mimo że system nowoczesnych pomp z opcją chłodzenia wiąże się ze sporymi kosztami. Jak wynika z analiz kosztów eksploatacji wydatek ten zwróci się nam już w pierwszych latach użytkowania domu, generując zauważalne oszczędności.

Dodaj komentarz