Bezpieczny Kredyt 2 proc. – jakie nieruchomości są kupowane?

Bezpieczny Kredyt 2 proc. – jakie nieruchomości są kupowane?

Analitycy PKO BP przyjrzeli się nieruchomościom, jakie najczęściej wybierają beneficjenci programu BK 2%. Raport objął prawie 22 tysiące wniosków o preferencyjny kredyt, które do tej pory wpłynęły do banków. Pierwszy wniosek, jaki można wysnuć z tej pracy, jest taki, że Polacy w ramach BK 2% dużo częściej kupują mieszkania niż domy. 

Program skierowany jest do młodych osób, dla których mieszkanie w dużym mieście jest często atrakcyjniejsze niż własny dom. Autorzy raportu „Bezpieczny Kredyt 2% – spójrzmy na dane” stawiają też tezę, że lokal mieszkalny łatwiej znaleźć odpowiedniej cenie niż zabudowę wolnostojącą. Program BK 2% ściśle określa, na jaki kredyt mogą maksymalnie liczyć beneficjenci rządowego wsparcia. 

Nieruchomości kupowane w ramach BK 2% to w znakomitej większości mieszkania z drugiej ręki. Nie oznacza to jednak, że rządowe wsparcie nie wpłynęło ożywczo również na rynek pierwotny. Część osób korzystających z BK 2% postanowiła zainwestować w lokale, które dopiero powstają. Jeśli inwestorzy decydują się na lokal deweloperski, zwykle jest to kawalerka. Rodziny szukające dla siebie większego metrażu sprawdzają ogłoszenia na rynku wtórnym.

Z raportu wynika, że preferencyjny kredyt jest mniej popularny w regionach atrakcyjnych turystycznie. Dotyczy to również okolic, w których dominuje zabudowa jednorodzinna. W porównaniu ze standardowym kredytem BK 2% cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców małych miast i Polski centralnej. Co ciekawe w grupie sześciu największych polskich miast najmniej wniosków o BK 2% złożono w Warszawie. Najwięcej chętnych na preferencyjny kredyt było zaś w Poznaniu. Z analizy jasno wynika, że rządowe wsparcie wzmogło aktywność kredytową Polaków z małych miast (do 5 tysięcy mieszkańców).

Łatwo też zauważyć związek między popularnością BK 2% a odsetkiem ludzi młodych w regionie. Im więcej młodych osób na danym rynku lokalnym, tym więcej wniosków o preferencyjny kredyt trafia do oddziałów banków. 

BK 2% jest naturalnie mniej popularny w regionach atrakcyjnych turystycznie. Dlaczego? Ponieważ na tego rodzaju rynkach najczęściej kupuje się nieruchomości komercyjne lub lokale z przeznaczeniem na wynajem. 

Rządowe wsparcie cieszy się większym zainteresowaniem w okolicach, gdzie w ostatnich latach zrealizowano nowe inwestycje mieszkaniowe. Im więcej wolnych mieszkań w dobrej cenie, tym więcej osób myśli o zakupach z rządowym wsparciem. 

Mniejsze i tańsze mieszkania w ramach BK 2%

W porównaniu ze standardowym kredytem beneficjenci programu BK 2% inwestują w tańsze i mniejsze lokale. Wynika to z progów programu, w których muszą się zmieścić kredytobiorcy. Ale nie tylko. Trend ten po części kształtują deweloperzy, dostosowując swoją ofertę do limitów obowiązujących przy BK 2%. Lokale mieszkalne dominują we wnioskach składanych w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Im mniejsza miejscowość, tym popularniejsze stają się domy.

Beneficjenci programu, którzy decydują się przeznaczyć środki na dom, najczęściej kupują gotowe nieruchomości. Budowa oznacza spore koszty, które przy podwyżkach cen materiałów budowlanych coraz trudniej oszacować. Można podejrzewać, że inwestorzy, bojąc się ryzyka, wolą szukać domów z drugiej ręki, mieszczących się w limitach programu.

Dodaj komentarz