Cena za mkw. w Warszawie powyżej 12 tys.

Cena za mkw. w Warszawie powyżej 12 tys.

Podaż nie nadąża za zainteresowaniem mieszkaniami. Mimo rosnących cen, kupujący nadal chętnie inwestują w nieruchomości.

Rosną ceny nieruchomości

Cenowy rekord padł pod koniec czerwca. Przeciętnie 12 184 zł złotych – nawet tyle trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. To o 7,8 procent więcej niż pod koniec ubiegłego roku.

Rosnące ceny to efekt wzmożonego zainteresowania nieruchomościami, przy jednoczesnym ograniczeniu podaży. Według danych redNet Property Group oraz CBRE tylko w Warszawie w pierwszej połowie roku sprzedano o 30,5 procent więcej mieszkań niż w drugiej połowie 2020 roku. O podobną wartość, w porównaniu do roku poprzedniego, zmniejszyła się także liczba dostępnych lokali na sprzedaż.

Jeżeli popyt utrzyma się na takim poziomie, już za pół roku problem z dostępnością nieruchomości będzie poważniejszy. Oczekiwać można także coraz wyższych cen. Wśród przyczyn niewystarczającej liczby mieszkań wymienia się m.in. pandemie koronawirusa. To jednak niejedyny czynnik, który wpływa na mniejszą ilość wprowadzanych na rynek nieruchomości.

Problemy z dostępnością mieszkań to efekt nie tylko koronawirusa

Pandemia koronawirusa i związany z nią zastój na rynku nieruchomości przejawiały się zarówno rezygnacjami z transakcji przez kupujących, jak i zastopowaniem rozpoczynania nowych inwestycji przez deweloperów. Po zniesieniu większości obostrzeń i przywróceniu do równowagi gospodarki, powróciło zainteresowanie mieszkaniami. Obecnie popyt jest taki, jak przed marcem ubiegłego roku, kiedy rozpoczynała się pandemia. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe, a co za tym idzie, tanie kredyty. Duże znaczenie ma także inflacja. Mieszkania coraz częściej nabywane są w celach inwestycyjnych i jako ochrona kapitału.

Nadal jednak istnieją problemy z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Jedną z przyczyn są przedłużające się formalności. W niektórych miastach na wpis do księgi wieczystej czekać należy nawet rok. Dodatkowo problemem staje się także brak gruntów pod budowy. Mimo to deweloperzy w Warszawie w pierwszej połowie roku wprowadzili o 22,3 procent mieszkań więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dodaj komentarz