Rządowe programy wsparcia napędzają popyt, za którym idą podwyżki cen mieszkań. W II kwartale 2023 były one najbardziej widoczne w segmencie kawalerek. Średnia cena za metr lokalu o najmniejszym metrażu wzrosła w aż 14 z 18 analizowanych miast. Właśnie takie dane przynosi analiza specjalistów portalu Nieruchomosci-online.pl.
Kawalerki drożeją
Obserwowanych obecnie podwyżek trudno nie wiązać z lipcowym startem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Już w II kwartale 2023 widoczne były wzrosty cen lokali o mniejszym metrażu i z drugiej ręki. Takich mieszkań najczęściej poszukują beneficjenci programu i sprzedający szybko na to zareagowali. W sektorze kawalerek sytuacja uległa gwałtownej zmianie. Jeszcze w I kwartale bieżącego roku podwyżki dotyczyły kilku z analizowanych miast wojewódzkich. Aktualnie kawalerka w stolicy to koszt niemal 16 tys. zł/mkw.
Jak wspominaliśmy, od kwietnia do czerwca małe mieszkania podrożały w zdecydowanej większości miast o średnio 3% do 5% w skali kwartał do kwartału. Największe różnice zanotowano w Katowicach (+9%) i Gorzowie Wlkp. (+7%). W stolicy mieszkania w tym segmencie podrożały z kwartału na kwartał o 5%, a w Gdańsku o 4%. Raport pokazał też miejsca, gdzie kawalerki tracą na wartości. Sytuację taką możemy aktualnie obserwować w Toruniu (-1,8% kw/kw) i Bydgoszczy (-1,5% kw/kw). W Rzeszowie i Zielonej Górze ceny mieszkań w tym sektorze pozostały na tym samym poziomie.
Aktualne stawki większych lokali mieszkalnych
Podwyżki widać też w segmencie mieszkań składających się z dwóch lub trzech pokoi. Jednak średnia wartość wzrostów była mniejsza niż w przypadku kawalerek i sięgała zwykle 1-5%. Wśród mieszkań o większym metrażu raport dużo częściej wskazywał stabilizację cen lub nawet delikatne korekty w dół. Ceny mieszkań dwupokojowych w omawianym okresie nie zmieniły się w Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Spadki zarejestrowano w Białymstoku, Lublinie, Opolu i Zielonej Górze, a ich wartość sięgała średnio 2%.
Z zebranych danych wynika, że im większe metraże, tym bardziej stabilna sytuacja cenowa. Mieszkania trzypokojowe utrzymały swoją cenę w perspektywie kwartał do kwartału w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Szczecinie i Toruniu, a ich cena spadła w Katowicach o 1,8% i Opolu o 1%. Najwięcej spadków w omawianym okresie zauważono w segmencie największych lokali mieszkaniowych. Czteropokojowe lokale z kwartału na kwartał stały się tańsze o średnio 1-4% w Gdańsku, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Analitycy w zjawiskach tych dopatrują się wpływu BK 2%. Mniejsze, bardziej rozchwytywane lokale drożeją, a spadki cen ofertowych widzimy wśród mieszkań, które ze względu na limity nie mieszczą się w programie. W przypadku droższych i dużych mieszkań korekty w dół zanotowano w aż 8 z 18 analizowanych miast wojewódzkich.
Cena a standard
Analiza Nieruchomosci-online.pl pokazuje, że cena mieszkania nie zależy tylko od jego metrażu. Bardzo ważny jest również standard. Różnica w cenie za metr lokalu w stanie bardzo dobrym i do remontu wynosi nawet 1300-2000 zł na metrze kwadratowym. Udział lokali w określonym standardzie na rynku lokalnym jest bardzo zróżnicowany. W Kielcach do remontu jest 15% całej oferty mieszkań, a w Gorzowie Wlkp. niemal 60% wystawionych na sprzedaż mieszkań jest w wysokim standardzie. Najwięcej mieszkań opisywanych jako „stan dobry” znajdziemy w stolicy i jest to 29% całej aktualnej oferty.
Co ważne, zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym było w II kwartale 2023 roku o niemal 13% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W skali kwartał do kwartału te różnice są jednak niewielkie. Większe zainteresowanie inwestorów trwa niezmiennie od początku bieżącego roku i na razie nic nie wskazuje na to, aby spadło.