Cudzoziemcy kupują dużo mieszkań w Polsce

Cudzoziemcy kupują dużo mieszkań w Polsce

Polski rynek nieruchomości od jakiegoś czasu budzi zainteresowanie cudzoziemców. Coraz więcej osób pochodzących zza granicy kupuje nieruchomości w Polsce. W samym 2019 roku było to około 8500 mieszkań i niemal 2500 lokali użytkowych. Najwięcej umów podpisali obywatele Ukrainy.

Danych z 2020 roku jak dotąd nie ma

W tym momencie nie znamy danych zakupu mieszkań przez cudzoziemców z 2020 roku. Już wiadomo, że w tym roku zostaną one opublikowane nieco później. Wszystko dlatego, że Sejm odkłada w czasie sporządzenie raportu przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rynek polski stoi otworem

Nieruchomości na sprzedaż dostępne są dla obcokrajowców od przeszło 20 lat. Zezwolenie z MSWiA na zakup jest potrzebne jedynie wtedy, kiedy w grę wchodzi lokal w strefie nadgranicznej. Mowa tu oczywiście o miastach takich jak Zakopane, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin czy też Świnoujście. Zezwolenia nie potrzebują jednak mieszkańcy Unii Europejskiej, choć wielu polityków to właśnie obywateli UE bała się najbardziej, gdy polski rynek nieruchomości otwierał się na świat.

Popyt rośnie z czasem

Na początku, po wejściu Polski do UE, niewielu obcokrajowców zainteresowanych było zakupem nieruchomości w naszym kraju. Według danych było to jedynie 500 lokali w ciągu roku. Zainteresowani byli głównie obywatele Niemiec, choć wielu z nich to byli Polacy, którzy posiadali po prostu niemiecki paszport. Jednak już po roku członkostwa liczba ta się niemal potroiła, i było to już 1368 transakcji. Nadal byli to przede wszystkim obywatele Niemiec, jednak polskim rynkiem zainteresowali się również mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Wśród kupujących pojawili się również Hiszpanie oraz Włosi, jednak ich zakupy były przede wszystkim inwestycją. Wówczas ceny mieszkań rosły i liczyli oni na łatwy zarobek, gdy po jakimś czasie wystawili nabyte mieszkania z powrotem na sprzedaż. Niektóre z nich zostały tak szybko wystawione ponownie na rynek sprzedażowy, że nie zapisały się w corocznym raporcie MSWiA.

Niemcy już nie są większością?

Przez długi czas to właśnie obywatele Niemiec stanowili największy procent obcokrajowców kupujących mieszkania w naszym kraju. W 2012 roku na drugie miejsce wysunęli się obywatele Ukrainy, a w tej chwili, według danych, są oni najliczniejszą grupą inwestującą w nieruchomości w Polsce.

W Polsce coraz więcej osób kupujących mieszkania to obcokrajowcy. Dużą ilość nieruchomości nabywali Niemcy, Brytyjczycy oraz Irlandczycy. W tej chwili zdecydowaną większością nabywców są obywatele Ukrainy.

Dodaj komentarz