Czy jest szansa na spadek stóp procentowych?

Czy jest szansa na spadek stóp procentowych?

Choć oficjalnie Rada Polityki Pieniężnej wciąż nie obniżyła jeszcze stóp procentowych w Polsce, to wśród opinii ekspertów coraz częściej słyszy się, że decyzja ta może zapaść już podczas najbliższego posiedzenia RPP na początku maja. Po wycenach instrumentów finansowych już widać, że rynek spodziewa się w najbliższym czasie złagodzenia polityki pieniężnej i obniżenia stóp procentowych. Taki krok może przełożyć się na obniżenie rat kredytów oraz zwiększenie zdolności kredytowej wielu polskich gospodarstw domowych. Ostateczna decyzja będzie zależała oczywiście od sytuacji gospodarczej i decyzji RPP.

Kiedy i o ile spadną stopy procentowe?

Obecnie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75%. Ta stopa jest utrzymywana na tym poziomie przez Radę Polityki Pieniężnej od października 2023 roku. Choć na początku roku zapowiadano obniżki stóp procentowych na III kwartał 2025, to w ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o przyspieszeniu startu tego procesu. Wiele wskazuje na to, że pierwsza obniżka czeka nas już w maju. Jeśli ten scenariusz się spełni, to na pewno ucieszą się z niego zarówno osoby spłacające kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jak i osoby dopiero starające się o kredyt.

Jak podaje portal bankier.pl, ekonomiści Citi zrewidowali prognozę ścieżki stóp procentowych NBP i obecnie spodziewają się cięcia obniżki kosztu pieniądza po 50 pb. w maju i lipcu oraz o 25 pb. w listopadzie. Co więcej, ich zdaniem w roku 2026 główna stopa może spaść do 3,5%, z ryzykiem w dół, gdyż nominalna stopa procentowa na poziomie 3,5% oznaczałaby wciąż stosunkowo wysoką realną stopę procentową.

Spadek tempa wzrostu płac zwiększa szansę na obniżki

W dniu 24.04.2025 GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W tym sektorze w marcu przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 9 055,92 zł, co oznacza wzrost 7,7% w ujęciu rocznym. Zatrudnienie w ujęciu rocznym spadło o 0,9%. Istotne jest, że tempo wzrostu płac spada i najprawdopodobniej trwale obniżyło się do poziomu, który można uznać za nie odbiegający od normy. Według ekonomistów Banku Pekao, trwały spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń do poziomu 7-8% stanowi silny argument w dyskusji nad obniżką stóp procentowych. Obecny poziom stóp procentowych był bowiem utrzymywany w okresie, gdy płace rosły w tempie 10-12% w ujęciu rocznym.

Co więcej, eksperci wskazują kolejne argumenty przemawiające za obniżkami, wśród których znajdują się m.in.: osłabienie globalnej koniunktury czy słabsze niż oczekiwano wyniki przemysłu i budownictwa za marzec. To daje im pewność, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe już w maju. Odpowiedź na pytanie, czy tak się rzeczywiście stanie, poznamy już na początku maja, przy okazji najbliższego posiedzenia Rady.

Dodaj komentarz