Działki wciąż drożeją

Działki wciąż drożeją

Od czasu pandemii ceny działek budowlanych wzrosły o kilkadziesiąt procent. Za działki więcej płacą oczywiście również deweloperzy. Jednak firmy deweloperskie podwyżki te „przenoszą” na klientów, którzy za mieszkania płacą coraz więcej. Niestety według analityków PKO BP, ceny działek budowlanych będą rosły także i w przyszłym roku.

Ceny gruntów rosną…

Według analizy PKO BP ceny działek budowlanych konsekwentnie drożały w największych województwach. W ciągu ostatnich trzech i pół roku ceny gruntów wzrosły o kilkadziesiąt procent. Jak wynika z danych Cenatorium przytoczonych przez PKO BP, najwyższe wzrosty ceny odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie od drugiej połowy 2020 roku ceny zwiększyły się o ok. 60%. Wzrost o ok. 45% odnotowano w województwie małopolskim, a nieco mniej, bo o 40% wzrosły ceny gruntów w województwie lubelskim. W województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim natomiast ceny gruntów są droższe o ok. 35% w porównaniu do roku 2020. Wyjątkiem jest województwo mazowieckie, gdzie w przeciągu ostatnich 4 lat ceny nie zmieniły się.

Według analityków z Departamentu Ceny rosną w związku z tym, że znacząco zmniejsza się dostępność terenów budowlanych w największych miastach. Ceny działek budowalnych w tych miastach są kilkukrotnie wyższe od cen poza tymi miastami, tj. w powiatach graniczących z centrami aglomeracji. Jednak również na tych obszarach utrzymują się tendencje wzrostowe, które spowodowane są wysokim popytem, przy jednocześnie ograniczonych zasobach gruntów.

I będą rosły dalej

Jak wynika z analizy PKO BP, koszty zakupu działek stanowią coraz większy udział w kosztach budowy nieruchomości mieszkalnych w największych miastach. Dla przykładu, w Warszawie udział kosztu gruntów w koszcie budowy to obecnie już 24% (I połowa 2024 roku), podczas gdy w roku 2020 było to mniej niż 20%. Podobnie sytuacja wygląda też w Krakowie, bo koszt działki w roku 2020 stanowił ok. 12 % kosztu budowy, a teraz w roku 20204 wynosi on już 20% wszystkich kosztów. Podobnie wygląda sytuacja również we Wrocławiu i Poznaniu, gdzie w ciągu ostatnich 4 lat udział kosztu gruntów w koszcie budowy wzrósł z 14% do 19%. Jak oszacowali analitycy Cenatorium, średnia cena metra kwadratowego gruntu w Warszawie wynosi obecnie już 855 PLN. To czyni ją najdroższym miastem w Polsce. Z kolei w Gdańsku jest to 786 PLN, a w Krakowie 689 PLN. To właśnie w tych 3 wymienionych aglomeracjach ceny są zdecydowanie wyższe niż w innych dużych ośrodkach miejskich.

Co więcej, eksperci PKO BP nie mają dla nas dobrych wieści. Według ich opinii działki budowlane będą jeszcze droższe. Wzrosty cen gruntów będą konsekwencją m.in. zwiększającej się aktywności firm deweloperskich. Deweloperzy motywowani będą m.in. spadkiem inflacji, obniżkami stóp procentowych, rosnącym popytem oraz nadchodzącymi zmianami przepisów o planowaniu przestrzennym, w szczególności zmianami dotyczącymi wydawania decyzji o warunkach zabudowy. W takich warunkach popyt na działki budowlane wzrośnie, podobnie jak ich ceny.

Dodaj komentarz