Jak mieszkają Polacy? Dane z Narodowego Spisu Powszechnego

Jak mieszkają Polacy? Dane z Narodowego Spisu Powszechnego

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane z Narodowego Spisu Powszechnego 2021, dotyczące tego, jak mieszkają Polacy. Statystycznie mamy więcej miejsca w mieszkaniach, spada odsetek gospodarstw, które nie mają dostępu do łazienki, a posiadanie lokum na własność albo w ramach TBS jest dużo popularniejsze niż 10 lat temu.

Narodowy Spis Powszechny został przeprowadzony w 2021 roku i wtedy w Polsce znajdowało się ponad 15,2 mln mieszkań, z czego prawie 13,5 mln było zamieszkanych. Oznacza to, że aktualnie w kraju znajduje się aż 1,8 mln pustostanów.

A pesymizmem napawa fakt, że liczba pustych mieszkań wzrosła o ponad 900 tys. w porównaniu do stanu z 2011 roku.

Wzrosła przeciętna powierzchnia użytkowa lokali

Na koniec marca 2021 roku średnia powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 76,5 mkw. 10 lat temu wartość ta była równa przeciętnie 70,8 mkw, co oznacza, że teraz mamy więcej przestrzeni do życia.

Z kolei powierzchnia użytkowa liczona na mieszkańca według najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego opiewała na 27,5 mkw i w porównaniu do wcześniejszej edycji tego badania była wyższa o 3,7 mkw.

Trzeba jednak uwzględnić fakt, że nieruchomości oddawane w ostatnich latach do użytku charakteryzują się mniejszą powierzchnią, a bloki są stawiane dużo bliżej siebie niż w przeszłości. Dlatego kolejna edycja przytaczanego wcześniej badania pewnie przyniesie zmiany w tym aspekcie.

Mieszkanie zajmują niespełna trzy osoby

2,8 – tyle wynosiła średnia liczba osób zamieszkujących jedno lokum w 2021 roku. Była niższa niż dekadę wcześniej, bo wtedy liczba ta przekraczała trzy. Oznacza to, że teraz rodziny są mniej liczne i rzadziej więcej osób zajmuje jedno mieszkanie.

Niewiele zmieniło się w zakresie liczby izb (liczone są łącznie pokoje i kuchnie) w jednym lokalu. W 2021 roku było ich 3,9, a w 2011 roku 3,75.

Mieszkańcy mają więcej udogodnień

Pozytywną informacją jest to, że przez 10 lat znacznie wzrosła liczba mieszkań, wyposażonych w podstawowe udogodnienia, takie jak: łazienka, spłukiwane toalety i woda bieżąca.

W 2021 roku łazienkę miało 93,3 proc. mieszkań, toaletę 94,6 proc., a dostęp do wody bieżącej 96 proc. W porównaniu do stanu sprzed dekady odsetki te wzrosły odpowiednio o 1,8 p.p., 0,7 p.p. i o 9,2 p.p.

O niespełna 2 p.p. więcej mieszkań według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego było wyposażonych w gaz sieciowy, a o 5,4 p.p. więcej w centralne ogrzewanie.

Mniej mieszkań spółdzielczych, więcej budowanych w ramach TBS

Przez ostatnie 10 lat zmianie uległa również struktura własności. W 2021 roku dziewięć razy więcej mieszkań pozostawało w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego, czyli łącznie było ich 381 tys.

Za to aż czternaście razy zmniejszyła się liczba mieszkań spółdzielczych. W 2021 roku ich liczba była równa zaledwie 16,8 tys., a dekadę wcześniej wynosiła prawie 240 tys. lokali.

Dodaj komentarz