O czym warto wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny

O czym warto wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to jeden z najbardziej złożonych produktów bankowych. Ubieganie się o niego wymaga zaangażowania zarówno ze strony kredytobiorcy, jak i banku. Proces ten składa się z kilku ważnych etapów, a niektóre z nich polegają na zbieraniu dokumentacji i czasochłonnych przygotowaniach. Każdy z nich jest ważny, ponieważ decyduje o finalnej decyzji instytucji bankowej i uruchomieniu kredytu. Co warto wiedzieć o zaciąganiu tego rodzaju zobowiązania, jeszcze nim się na nie zdecydujemy?

Zdolność kredytowa i dużo więcej

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i jako takie wiąże się dla banku ze sporym ryzykiem. Właśnie dlatego procedura udzielania takiej pożyczki jest bardziej skomplikowana. Na wstępie całego procesu wagi nabiera hasło zdolność kredytowa. Prędzej czy później pozna ją każdy wnioskodawca, który myśli o kredycie hipotecznym. Na naszą zdolność, a tym samym kwotę dostępnego kredytu, wpływają nie tylko wysokość dochodów czy forma zatrudnienia. 

Dla banku liczy się też kwota, o jaką wnioskujemy i okres, w jakim chcemy go spłacić. Dla powodzenia całego procesu ważna jest kondycja finansowa naszego gospodarstwa domowego. Czyli liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy czy jego inne zobowiązania. Małżeństwa, gdy obie strony pracują, są dla banku bardziej wiarygodne niż dobrze zarabiający singiel. Nie oznacza to oczywiście, że osoby żyjące samotnie nie mogą dostać i spłacić bez problemów kredyt zabezpieczony hipoteką. Dla całościowej oceny w każdym z tych przypadków bardzo ważny jest też wkład własny, który znacząco powiększa możliwości kredytowe wnioskującego. 

Ważne jest, aby pamiętać, że bank traktuje każdy wniosek o kredyt hipoteczny indywidualnie. Dlatego nie warto się zrażać pierwszą odmową i składać wniosek o kredyt w kilku bankach. Z drugiej strony zbyt wiele zapytań może zaszkodzić całej procedurze. Aby tego uniknąć, dobrze mieć wsparcie doradcy kredytowego lub wybrać się po poradę do sprawdzonej multiagencji zajmującej się pośrednictwem bankowym. 

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Jeśli mamy przygotowane środki na wkład własny, możemy zacząć szukać odpowiadającego nam lokalu na rynku pierwotnym lub wtórnym. O kredyt hipoteczny można starać się również bez wkładu, jednak jak mówiliśmy wcześniej, ogranicza to zdolność kredytową wnioskującego. Gdy mamy już na oku konkretną nieruchomość, możemy zacząć sprawdzać, czy nasza zdolność kredytowa pozwala na jej zakup. Oznacza to poznanie aktualnych ofert i ostatecznie wybór banku, którego warunki najbardziej nam odpowiada. Do wniosku kredytowego należy dołączyć umowę przedwstępną kupna-sprzedaży mieszkania, które chcemy kupić ze wsparciem. 

Złożenie wniosku i oczekiwanie na decyzję banku to jeden z najważniejszych i często najbardziej stresujących kroków do kredytowania własnego lokum. Cały ten etap trwa zwykle nie dłużej niż kilka dni roboczych. Niektóre banki gwarantują decyzję już następnego dnia. Obecnie, gdy do banków lawinowo wpłynęły wnioski o preferencyjny Bezpieczny Kredyt 2%, czas ten może się wydłużyć.

Decyzja pozytywna oznacza prezentacje wstępnej umowy oraz warunków kredytowania zwieńczone podpisaniem ostatecznego dokumentu. W przypadku odmowy kolejny wniosek można złożyć w innym banku, ale nie warto tego robić bez wsparcia specjalisty.

Dodaj komentarz