Polacy wolą mniejsze działki i mniejsze domy

Polacy wolą mniejsze działki i mniejsze domy

Poprzedni rok sprowokował do zmian w budowie domów. Zainteresowaniem cieszyły się mniejsze działki i mieszkania o mniejszym metrażu. Kryzys w państwie m.in. przez pandemię przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen, w tym za materiały budowlane oraz ich niższą dostępność.

Pandemia mocno doskwierała procesom inwestycyjnym w 2020 i 2021 roku. Wiele osób miało problem, by zrealizować swoje plany z powodu zbyt niskich dochodów w stosunku do stale wzrastających cen. Zdrożały nieruchomości, materiały i koszty pracy.
Według badania ankietowego dotyczącego budowy domów przez inwestorów w 2021 roku, największym problemem były opóźnienia w dostawie materiałów oraz dostępność usług budowlanych. Badanie przeprowadzono w styczniu 2022 r. metodą CAWI na próbie 416 osób.  Jakie działki, domy i technologię najczęściej wybierano? Co wynika z odpowiedzi respondentów?

Mniejsze działki na topie

Jak wynika z raportu Oferteo.pl, zainteresowanie budową na mniejszych działkach jest cały czas znaczące.  W 2020 r. Polacy wybierali głównie działki o powierzchni  od 5 do 10 arów.  W 2019 r. było to zaledwie 32% kupujących, a w 2020 roku wynik ten był 6 punktów procentowych wyższy, co dało 38%. Zainteresowanie działkami o powierzchni wynoszącej od 10 do 20 arów w 2021 r. wyniosła 31%, a w 2020 r. 40% — popularność zmalała o 9 punktów procentowych.

Gdzie kupowano działki?

Inwestorzy wybierali głównie działki położone na terenach wiejskich (56%) lub w małych miasteczkach do 20 tys. mieszkańców. Najmniejsze zainteresowanie zyskały miasta, w których żyje od powyżej 250 tys. do 500 tys. osób.

Jakie domy najczęściej kupowano?

Badanie Oferteo.pl pokazuje, że najczęściej wybierany metraż przez 50% respondentów mieści się w przedziale od 100 do 150 m kw. Budynki z powierzchnią mieszkalną większą od 150 do 200 m kw. znacznie rzadziej kupowano. W stosunku do roku poprzedzającego zainteresowanie takimi domami zmalało o 7 punktów procentowych. Najwięcej osób wybierało domy parterowe z poddaszem użytkowym, tj. 48%. Budynki parterowe kupiło 32%. Tylko 1,4% wybudowało dom liczący więcej niż dwa piętra.

Popularność domów murowanych

Badania pokazują, że Polacy oszczędzali na metrażu, ale nie na technologii. Ze wszystkich technologii budowlanych największym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjna metoda murowana. Wybrało ją aż 76% ankietowanych. Jedynie 10% inwestorów zdecydowało się na stawianie drewnianych domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej).  W 2020 r. było ich o 2 punkty procentowe więcej.
Wśród najczęściej wybieranych pokryć dachowych znalazły się:  blacha, blachodachówka i dachówka ceramiczna.
W nowych domach 40% osób zdecydowało się na ogrzewanie gazowe. Programy dofinansowań „Moje ciepło” oraz „Czyste powietrze 2022” zachęciły 34 % osób do zakupu ekologicznych pomp ciepła — to o prawie 8 punktów procentowych więcej niż w 2020 r. Zdecydowanie mniej osób wybrało kotły na paliwo stałe, czyli węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasa czy słoma.

Dodaj komentarz