Pomoc w zakupie mieszkań – czy będą gwarancje kredytowe?

Data opublikowania: 16 kwietnia 2021

System gwarancji kredytowych to jeden z pomysłów rządu na pomoc osobom, które mają trudność w zebraniu wkładu własnego na mieszkanie. Już wkrótce pomoc w zakupie mieszkania oferowana w innych europejskich krajach może wejść w życie również w Polsce.

Państwo ma pomóc w kupnie mieszkania na kredyt

Wysoki wkład własny wymagany przez banki to jedna z przeszkód, która stoi przed młodymi ludźmi chcącymi kupić własne cztery kąty. Pomocą może stać się system gwarancyjny, czyli gwarancja kredytowa na wkład własny udzielana przez państwo. To jedna z propozycji, która wkrótce przedstawiona ma zostać przez rząd. Na razie nieznane są jednak jej szczegóły.

marchmeena/bigstockphoto.com

Na czym polega system gwarancyjny?

Wprowadzenie systemu gwarancyjnego oznacza, że możliwe będzie zaciągnięcie kredytu, także, gdy kupujący nie posiada całego wkładu własnego. Brakująca kwota zostanie pożyczona przez bank, a gwarancje jej spłaty oferuje państwo. Maksymalna kwota gwarancji miałaby wynosić 100 tysięcy złotych.

W przypadku systemu gwarancyjnego wprowadzone zostaną prawdopodobnie także limity w cenie mieszkania, które mają zapobiegać nadużyciom, a także nadmiernemu zadłużaniu się kredytobiorców. Dodatkowo konieczne może być posiadanie części kwoty na wkład własny, np. 5 procent jego wysokości.
Podobną pomoc oferują swoim obywatelom inne europejskie kraje.

System gwarancyjny zamiast dopłat

Gwarancja kredytowa jest rozwiązaniem bardziej pomocnym w zakupie własnego mieszkania niż system dopłat do zakupu nieruchomości. Z dotychczasowych programów mieszkaniowych mogły skorzystać głównie osoby posiadające pieniądze na wkład własny.

Za systemem gwarancyjnym przemawiają również liczby. Gwarancje kredytowe są tańsze dla budżetu państwa, a także stymulują popyt na mieszkania. Ponadto nie prowadzą do podwyższania cen nieruchomości, co miało miejsce w systemie dopłat oferowanych w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

Oprócz tego gwarancja kredytowa nie będzie wykorzystywana przez osoby spełniające wymagania banków, ponieważ niższy wkład własny oznacza większe odsetki, co zwiększa całą kwotę kredytu do spłaty.

W efekcie z systemu korzystałyby osoby z grupy docelowej programu, czyli najczęściej ludzie młodzi, kupujący pierwsze mieszkanie.

Jakie wymagania mogą stanąć przed osobami korzystającymi z systemu gwarancyjnego?

Wprowadzenie systemu gwarancyjnego nie oznacza jednak, że z jego pomocą mieszkanie będzie mógł kupić każdy. Nadal kluczowa będzie zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, a jego sytuacja finansowa będzie sprawdzana przez banki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *