Rynek mieszkaniowy według raportu NBP

Data opublikowania: 7 kwietnia 2021

Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2020 r. Poniżej podsumowanie informacji na temat rynku mieszkaniowego.

Jak wskazują autorzy raportu, pomimo niepewnej sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, którą w II i III kwartale 2020 r. wywołała pandemii koronawirusa, ostatni kwartał roku przyniósł wzrost aktywności. Względem III kw. wzrosła liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań, ale poziom rocznej sprzedaży był niższy niż rok wcześniej. Rosły koszty budowy, na które składają się materiały budowlane oraz robocizna, oraz ceny terenów inwestycyjnych. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym notowano wzrost średnich cen mieszkań, ale pod koniec roku tempo wzrostu zmalało, w szczególności, jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego. Aktywność deweloperów w latach ubiegłych sprawiła, że liczba mieszkań oddanych do użytku w 2020 r. była na rekordowo wysokim poziomie. W porównaniu z innymi branżami dobrze prezentuje się szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów, która wynosi, podobnie jak w poprzednim kwartale, ok. 21%. Popyt na mieszkania oraz opłacalność projektów inwestycyjnych spowodowały dużą aktywność deweloperów we wnioskowaniu o kolejne pozwolenia na budowę mieszkań.

Ceny nowych mieszkań wzrosły na wszystkich lokalnych rynkach, pociągając za sobą większe zainteresowanie nabywców lokalami z rynku wtórnego, które zwykle są tańsze i pozwalają na szybkie zamieszkanie. We wszystkich grupach miast odnotowano wzrost cen ofertowych, natomiast wzrost cen transakcyjnych był nieznaczny i miał miejsce jedynie w grupie 6 i 10 miast.

We wszystkich grupach miast, kw./kw. wzrosła dynamika stawek najmu mieszkań, ale w relacji r/r odnotowano spadek. Dotyczy to cen za mkw., bez opłat za media oraz opłat eksploatacyjnych. Autorzy publikacji zauważają, że w przyszłości nadal może następować spadek cen najmu ze względu na wysoką podaż mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy. Obecne stawki czynszu za wynajem nie wpłynęły na poziom opłacalności najmu nieruchomości mieszkalnych.

Z raportu NBP wynika, że w IV kw. 2020 r. wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach był na poziomie 0,76 mkw. Był więc o blisko 60% wyższy niż minimum notowane w III kw. 2007 r. Nieznacznie zwiększył się wskaźnik szacowanego maksymalnego dostępnego kredytu hipotecznego, podobnie jak wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Wpływ na te dwa wskaźniki miało obniżenie stopy procentowej kredytu mieszkaniowego. Wartość umów kredytowych w IV kw. 2020 r. była wyższa o 16,8% względem III kw. oraz o 26,7% w stosunku do ostatniego kwartału 2019 roku. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez NBP banki nieco złagodziły kryteria udzielania kredytów hipotecznych, przy jednoczesnym zaostrzeniu niektórych warunków ich udzielania. Popyt na kredyty różnił się w zależności od banku. Pomimo niepewności wywołanej pandemią i chwilowych trudności w spłatach kredytu, finalnie nie odnotowano wzrostu liczby niespłacanych kredytów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *