Portal Nieruchomosci-online.pl po raz siódmy opublikował autorski raport dotyczący rynku nieruchomości. Tym razem analiza objęła IV kw. 2022 oraz prognozy na I kw. 2023. Dotyczy ona nastrojów rynkowych i oparta jest na opinii pośredników nieruchomości. Bada zachowania kupujących, sprzedających i najemców w obecnej sytuacji rynkowej. Wynikiem tej regularnej pracy jest Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON). Dotyczy on rynku wtórnego i powstał przy współpracy z fachowcami z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Zastój na rynku czy nowy punkt równowagi?
Najnowsze badanie INPON zostało przeprowadzone w grudniu 2022. Wzięło w nim udział 912 pośredników na co dzień działających w branży nieruchomości mieszkaniowych. Ich odpowiedzi wskazują na stabilizującą się sytuację w branży po ustaleniu nowej równowagi. Charakteryzuje się ona niską liczbą transakcji i ich wydłużeniem w czasie. Mimo negatywnych nastrojów wśród klientów eksperci liczą na poprawę sytuacji, choć nie szybciej niż na przestrzeni najbliższego półrocza.
W IV kwartale 2022 r. wartość INPON wyniosła 46,6 na 100 pkt. Jest to niewielki spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem — o 0,6 pkt. Nastroje w branży są więc tylko odrobinę gorsze, co wskazuje na stabilizację. Od ostatnich trzech kwartałów wartość zmian jest niewielka, ale poziom indeksu wciąż utrzymuje się poniżej 50 pkt. Wartość ta jest granicą optymizmu rynkowego.
Czy są perspektywy na zmiany sytuacji? Przyjmuje się, że 2023 r. ma być granicą przesilenia, w którym stawki dla najemców przestaną rosnąć, podobnie jak wartości stóp procentowych. Ograniczenie dynamiki inflacji ma być pierwszym krokiem do bardziej przyjaznej polityki kredytowej. Jeśli przewidywania się spełnią początek nowego roku może oznaczać większą dostępność kawalerek, jako alternatywa dla najmu, który dla rentierów wciąż będzie rentowny.
W IV kw.2022 wyraźnie widać, że zakup małego mieszkania jest dobrym pomysłem w oczach inwestorów. INPON sprzedaży kawalerek wynosi obecnie niemal 52 pkt. co oznacza wzrost o 1,4 pkt. Mniejsze wzrosty i wartości poniżej 50 pkt odnotowała sprzedaż zarówno działek, jak i domów. Pokazuje to jasno, że inwestorzy oraz sprzedający wahają się, czekając na rozwój sytuacji. Szczególnie ci drudzy nie są jeszcze gotowi na znaczące obniżki cen — wolą się wstrzymać ze sprzedażą. Jeśli chodzi o sprzedaż domów, znaczenie mają nie tylko ich wysokie ceny, ale i rosnące koszty utrzymania.
Słabo przedstawia się też wartość indeksu dla sprzedaży i najmu lokali biurowych na rynku wtórnym. Wynosi ona obecnie 39 pkt. i jest to niewiele, ale na ten pesymistyczny odczyt wpływają głównie rosnące koszty eksploatacji i spowalniająca koniunktura.
Jak już wspominaliśmy, prognozy pośredników dotyczące wartości INPON w 2023 dla wszystkich segmentów są optymistyczne. Analitycy nie spodziewają się dużych wzrostów aktywności wśród sprzedających i kupujących. Jednak nie będzie ona spadać, a akcja kredytowa ma szansę powoli się odbudować. Początek 2023 będzie jednak oznaczał sprzedaż skupioną na kawalerkach oraz małych mieszkaniach o wartości do 500 tys. zł. W związku z tym przewidywania specjalistów stawiają na neutralność i w najbliższym kwartale nie widzą szans na gwałtowne zmiany nastrojów na rynku.