Na początku lutego bieżącego roku, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało oczekiwane przez wielu szczegóły projektu nowego rządowego programu. Mowa oczywiście o „Pierwszym Mieszkaniu”, którego celem jest zapewnienie młodym Polakom zakupu swojej pierwszej nieruchomości przy wsparciu Skarbu Państwa. Jak zapewnia szef resortu rozwoju Waldemar Buda, Polacy będą mogli liczyć na bezpieczne kredyty hipoteczne oraz mieszkaniowe konta oszczędnościowe.
Nowy program polskiego rządu
Głównym celem nowego programu pod szyldem „Pierwsze Mieszkanie” ma być możliwość zakupu nieruchomości, na którą ma być stać każdego obywatela Polski, a nie tylko wybrane jednostki. Program ma być wsparciem dla osób, które mieszkania jeszcze nie posiadają, a tego typu transakcja będzie pierwszą w ich życiu. W piątek 3 lutego na specjalnie do tego zwołanej konferencji prasowej, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o szczegółach zapowiadanego jakiś czas temu nowego pomysłu rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Szczegóły projektu
Tak jak można się było tego spodziewać, z programu będzie mogła skorzystać określona liczba osób. Jak się okazuje, zakup pierwszego w swoim życiu mieszkania nie będzie jedynym ograniczeniem. Innym będzie też wiek, ponieważ program będzie przeznaczony dla osób, które nie przekroczyły 45. roku życia. Przed skorzystaniem z dofinansowania będą one musiały też wykazać brak jakichkolwiek transakcji związanych z nieruchomościami. Będzie to dotyczyło zakupu domu lub mieszkania, a także spółdzielczego prawa do jakiegokolwiek z lokali mieszkalnych.
Minister Waldemar Buda jednoznacznie podkreślił, że wzięcie udziału w nowym programie będzie wiązało się z zakupem mieszkania lub domu na cele mieszkaniowe. Nie będzie więc można później wynająć lokalu osobom postronnym. W tym celu będzie trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie, którego złamanie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami.
Dwie możliwości do wyboru
Program „Pierwsze Mieszkanie” będzie można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dopłata do rat kredytu hipotecznego. Ministerstwo deklaruje, że dzięki takiemu zabiegowi faktyczne oprocentowanie, które będzie płaciła osoba korzystająca z dopłaty wyniesie zaledwie 2%. To bardzo korzystne w porównaniu z obecnymi ofertami kredytów, oferowanymi przez banki. Maksymalna kwota kredytu wynosić będzie w tym przypadku 600 tys. złotych, a czas na jej wykorzystanie upłynie w 2027 roku.
Drugim sposobem dotacji państwowej, z którego będzie można skorzystać jest utworzenie specjalnego oszczędnościowego konta mieszkaniowego. Założenie takiego konta będzie możliwe przez osobę, która nigdy nie posiadała lokalu mieszkalnego lub jest właścicielem mieszkania i obecnie mieszka w nim przynajmniej z dwójką dzieci. Na konto raz w roku będzie doliczana dopłata wyrównująca inflację lub wskaźnik zmiany wartości ceny za metr kwadratowy nieruchomości. W konsekwencji posiadacz konta otrzyma pieniądze przeliczone przez jeden z tych parametrów, który okaże się dla niego korzystniejszy. Warunkiem otworzenia specjalnego konta oszczędnościowego będzie zobowiązanie się do oszczędzania przez okres od trzech do dziesięciu lat. Po minionym okresie, zgromadzone środki będą do wykorzystania w ciągu pięciu lat.