Fotowoltaika balkonowa – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika balkonowa – co warto wiedzieć?

Mieszkańcy bloków doczekali się możliwości obniżenia rachunków za prąd, a to za sprawą opcji zasilania mieszkań energią słoneczną dzięki nowej technologii instalowania paneli fotowoltaicznych na balkonach. Ta innowacyjna metoda jest już popularna w Niemczech, a ostatnio interesuje się nią coraz więcej Polaków. Liczba ofert zestawów do montowania paneli na balkonie dostępnych na rynku rośnie. Jakie zatem należy spełnić wymogi techniczne i prawne?

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Panele montowane są na balustradzie balkonu lub w przypadku mieszkań na ostatnim piętrze, można stworzyć z nich daszek – rodzaj markizy. Moduły mają zwykle moc od 200 do 600 W, a wyprodukowana energia jest przetwarzana przez mikroinwerter z prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, jaki jest w sieci. Urządzenie to montowane jest bezpośrednio w instalacji i jest ono w stanie obsłużyć od dwóch do sześciu paneli. Wyprodukowaną w ten sposób energię można zużywać na bieżąco na potrzeby własne lub też dzięki zamontowaniu licznika dwukierunkowego, oddawać do sieci na zasadzie net-billingu.

Możliwości produkcyjne i wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależeć będą od ich jakości, ale również od usytuowania balkonu. Tutaj kluczowe jest, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, w którą stronę skierowany jest balkon oraz czy w pobliżu nie ma innych budynków lub zacienień. Ponadto ważny jest kąt nachylenia paneli względem słońca. Optymalny to 35-40 stopni, natomiast jak wiadomo, barierki balkonowe pozwalają na pionowe montowanie pod kątem 90 stopni, co da mniejszą wydajność instalacji. Tutaj producenci wykazują się kreatywnością, oferując haki i stelaże pozwalające na montaż paneli odchylonych od balustrady balkonu.

Wymogi prawne zamontowania instalacji  

Aby móc zainstalować fotowoltaikę na balkonie, trzeba najpierw spełnić wymogi prawne. Otóż w świetle przepisów wewnętrzna część balkonu jest przestrzenią prywatną, natomiast barierki i elewacja zaliczają się już do części wspólnej. Dlatego też wymagana jest zgoda zarządcy. W przypadku spółdzielni decyzję podejmuje zarząd na podstawie swojego statutu. Natomiast we wspólnotach zarząd poddaje pod głosowanie mieszkańców uchwałę odnośnie do montowania instalacji na balkonach.

Oczywiście konstrukcja paneli nie może zagrażać przechodniom i musi być odporna na porywiste wiatry oraz trudne warunki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że w przypadku budynków będących pod ochroną konserwatora zabytków, uzyskanie stosownego pozwolenia raczej nie będzie możliwe.

Należy sporządzić dokument projektu instalacji fotowoltaicznej. Powinien on zostać przygotowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami w zakresie bezpieczeństwa budowlanego i instalacji elektrycznych. Odbioru natomiast powinien dokonać licencjonowany elektryk z doświadczeniem przy tego typu projektach. Cały system podlegać będzie regularnym przeglądom technicznym.

Czy to się opłaca?  

Koszt instalacji to obecnie ok. 4 tys. zł. Zestaw dwóch paneli o łącznej mocy 790 W, w optymalnych warunkach pozwoli na dzienną produkcję 2-2,5 kWh. Przy obecnych wysokich cenach prądu może oznaczać to 560 zł oszczędności w przypadku osób mieszczących się w limicie 2 tys. kWh, a nawet 800 zł w przypadku przekraczających limit. Oznacza to, że obecnie czas zwrotu inwestycji to ok. 4 lata.

Dodaj komentarz