Siła nabywcza określa realną wartość pieniądza, czyli ile dóbr i usług można kupić za jednostkę pieniądza. Na rynku mieszkaniowym w ubiegłym roku siła nabywcza uległa nieznacznej poprawie w porównaniu z 2022 rokiem. Siła nabywcza zależy od cen, ale także od branży oraz lokalizacji nieruchomości.
Bezpieczny Kredyt 2 procent wpłynął na rynek nieruchomości pod wieloma względami, m.in. powodując zdecydowany wzrost sprzedaży. Porównując sprzedaż w 2023 roku, widzimy, że była ona na podobnym poziomie jak w roku 2021, ale przy wyższym poziomie stóp procentowych, siła nabywcza kupujących była niższa.
Początek 2023 przyniósł dość optymistyczne oczekiwania względem sytuacji na rynku mieszkaniowym w związku ze spodziewanym zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych i pierwszymi obniżkami oczekiwanymi jesienią. Bezpieczny Kredyt 2 procent pozytywnie wpłynął na sprzedaż mieszkań, a zainteresowanie kupujących widoczne było już na kilka miesięcy przed uruchomieniem programu. Eksperci wskazują, że w 2024 roku popyt może być mniejszy, więc uzyskanie sprzedaży na poziomie podobnym jak w ubiegłym roku, może być trudne.
Najnowszy raport dotyczący siły nabywczej na rynku nieruchomości pokazuje, że w 2023 roku miała miejsce poprawa względem roku 2022. Najwyższą siłę nabywczą mają prawnicy, informatycy oraz farmaceuci. Autorzy badania wzięli pod uwagę gospodarstwa 3-osobowe (2 osoby dorosłe i dziecko), ponieważ na ich siłę nabywczą nie miał wpływu program Bezpieczny kredyt 2 procent przy przyjętych w badaniu założeniach. W średnich miastach siła nabywcza okazuje się wyraźnie wyższa niż w miastach największych, gdzie ceny nieruchomości są wysokie. Aspektem, który wpływa na siłę nabywczą, jest również to, że niektóre zawody pozwalają na pracę zdalną, a inne nie. Oznacza to, że aby pracować w niektórych zawodach nie ma konieczności zmiany miejsca zamieszkania, a co za tym idzie, duże miasta już tak bardzo nie przyciągają nowych mieszkańców. Sektorami, w których najbardziej powszechna jest praca poza miejscem zamieszkania, są: IT, finanse, ubezpieczenia, a także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a siła nabywcza przedstawicieli tych zawodów rośne, jeśli są oni gotowi mieszkać w mniejszych miastach.
Poziom sprzedaży mieszkań w 2021 i 2023 roku był podobny, jednak siła nabywcza w ubiegłym roku była niższa ze względu na różnice w otoczeniu makroekonomicznym. O ile na początku roku oczekiwano, że jesienią stopy procentowe zaczną spadać, to już pod koniec roku okazało się, że oczekiwania te zostały wygaszone, co oznacza, że siła nabywcza raczej nie ulegnie znaczącej poprawie. W drugiej połowie ubiegłego roku zaczęła spadać inflacja, ale nastąpiło również osłabienie nominalnego wzrostu PKB, a nadzieje na obniżki stóp procentowych rozwiały się, powodując, że oczekiwania dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych nie są korzystne dla rynku mieszkaniowego.
Osiągnięcie w 2024 roku podobnego poziomu sprzedaży mieszkań jak w 2023 może być trudne, jednak nadzieje pokładane są w kolejnym programie, który ma zastąpić Bezpieczny kredyt 2 procent. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale ze wstępnych informacji wynika, że będzie on bardziej restrykcyjny dla singli niż jego poprzednik. Wprowadzone ma również zostać kryterium dochodowe, od którego uzależniona będzie wysokość możliwej do otrzymania dopłaty do rat kredytu.