Wakacje kredytowe – jak skorzystać?

Wakacje kredytowe – jak skorzystać?

Ostatnie miesiące to bardzo ciężki okres dla wszystkich kredytobiorców w Polsce. Od rozpoczęcia pandemii koronawirusa nie było dnia, w którym nie trzeba było martwić się o spłatę należności w banku. Obecnie największy wpływ mają na to wojna za naszą wschodnią granicą oraz nieustannie podnoszone raty kredytów spowodowane wysokimi stopami procentowymi. Polski rząd planuje przeciwdziałać szalejącej inflacji i pomóc wszystkim, których ona dotyka. Jednymi z najbardziej pokrzywdzonych są wspomniani wcześniej kredytobiorcy. To dla nich sejm przegłosował niedawno tzw. wakacje kredytowe.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to najnowsza inicjatywa polskiego rządu, która ma wspomóc polskich kredytobiorców w spłacie zaciągniętych w bankach zobowiązań finansowych. Mają one być ulgą dla osób, które są w trakcie spłaty kredytu hipotecznego w naszej rodzimej walucie. Wakacje pozwolą na odroczenie w sumie ośmiu rat kredytowych. Cztery raty mogą zostać nieopłacone w tym roku kalendarzowym (po dwie na trzeci i czwarty kwartał 2022 r.),  kolejne w następnym (po jednej na każdy kwartał 2023 r.). Okres spłaty zobowiązania wydłuży się o liczbę miesięcy, w których kredytobiorca skorzysta z wakacji.

Od kiedy można złożyć wniosek?

Ustawę dotyczącą wakacji kredytowych udostępniono w Dzienniku Ustaw 14 lipca bieżącego roku, czyli tego samego dnia, w którym prezydent RP Andrzej Duda złożył pod nią swój podpis. Zgodnie z prawem, prawo wchodzi więc w życie po 14 dniach od jego oficjalnego udostępnienia, czyli 29 lipca. To również pierwszy możliwy dzień na złożenie wniosku o przyznanie wakacji kredytowych w tym roku. Niestety z informacji, które z każdym dniem docierają od banków oferujących swoje usługi na terytorium naszego kraju wynika, że nie wszystkie z nich mogą zdążyć z upublicznieniem wniosków potrzebnych do skorzystania z wakacji kredytowych. W związku z tym może się okazać, że nie każdy Polak będzie mógł skorzystać z prawnie przysługującej mu możliwości odroczenia spłaty kredytu w pełnym jego zakresie. Wszystko zależy oczywiście od terminu spłaty, a ten jak wiadomo jest różny. Gdyby przypadał na 1 sierpnia, tylko złożenie wniosku w lipcu pozwoli na 4 miesiące wakacji w tym roku. Jeżeli bank, w którym taka osoba posiada kredyt nie zdąży jednak przed końcem lipca uruchomić odpowiednich dokumentów, jeden miesiąc wakacji może bezpowrotnie przepaść.

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o przyznanie nam wakacji kredytowych będzie można złożyć w bezpośrednio w placówce bankowej lub na stronie internetowej banku, w którym posiada się zobowiązanie. Warto szybciej zaopatrzyć się w odpowiednie informacje, tak aby na czas przed wizytą przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, które pozwolą na odroczenie nawet ośmiu rat kredytowych do końca 2023 roku. Najwięcej szczęścia mogą mieć osoby, którym spłata kredytu wypada na końcowe dni miesiąca. W tym przypadku kredytobiorca nie będzie miał żadnych problemów ze skorzystaniem z wakacji w pełnym wymiarze. Inaczej jest z osobami, które termin na spłatę mają na początku. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tutaj wiele zależeć będzie od tego w jakim stopniu, sprawę wygenerowania i udostępnienia wniosku uda się rozwiązać w samym banku.

Dodaj komentarz