Zalanie mieszkania – co robić?

Zalanie mieszkania – co robić?

Niestety, życie potrafi zaskoczyć wiele razy, a zalanie mieszkania to sytuacja, z którą wielu z nas może się spotkać. Niezależnie od przyczyny — czy to awaria instalacji, przeciek dachu, czy może problem sąsiada z góry — ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko i skutecznie zareagować w przypadku zalania. Niżej przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc Ci uporać się z tym problemem.

Ważna jest początkowa reakcja

Kiedy zauważysz zalanie, nie trać przede wszystkim czasu nad zastanawianie się nad powodami czy winą. Priorytetem jest to, żebyś natychmiast zlokalizował źródło awarii. W przypadku, gdy woda płynie z instalacji wodociągowej, koniecznie zamknij główny zawór wody w swoim mieszkaniu.

Jeżeli mieszkanie zostało zalane z innego powodu, np. przez przeciekający dach czy inną usterkę zewnętrzną, również staraj się jak najszybciej zabezpieczyć swoje lokum przed dalszym uszkodzeniem. Skontaktuj się z sąsiadami, spółdzielnią lud zarządcą nieruchomości, starając się uzyskać pomoc w zatrzymaniu wycieku.

W przypadku, gdy udało Ci się już zabezpieczyć mieszkanie, a w mieszkaniu powstały szkody, skontaktuj się natychmiast z ubezpieczycielem. Jeśli masz wykupioną polisę ubezpieczeniową lub zalanie wynikło z winy sąsiada czy spółdzielni mieszkaniowej, ważne jest szybkie zrobienie zdjęć szkód spowodowanych przez wyciek.

Zalanie mieszkania przez sąsiada lub spółdzielnię

Jeśli woda zaczyna ciec z mieszkania sąsiada, natychmiast skontaktuj się z nim. Być może nie zdaje sobie sprawy z zaistniałej sytuacji. Jednocześnie zabezpiecz miejsce wycieku, używając wiaderka i ręczników, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wody. Staraj się chronić swoje mienie, zwłaszcza drogocenny sprzęt.

W przypadku, gdy winę za zalanie ponosi spółdzielnia lub deweloper, również należy niezwłocznie skontaktować się z nimi. Jeżeli źródło wycieku wynika z błędów w budowie, deweloper ma obowiązek usunąć wady techniczne przez okres 5 lat od momentu uzyskania kluczy do mieszkania.

Jeśli jednak odpowiedzialny za zalanie jest zarządca nieruchomości, można dochodzić swoich praw przed sądem, a odszkodowanie będzie pokryte z jego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wezwij specjalistów

Gdy sytuacja jest już pod kontrolą, niezbędne jest wezwanie fachowców. Skontaktuj się z hydraulikiem, który zlokalizuje źródło problemu i naprawi wszelkie usterki. W przypadku zalania instalacji elektrycznych nie ryzykuj — skorzystaj z pomocy elektryka. Zawsze pamiętaj, żeby nie podejmować działań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Usunięcie wody i osuszenie mieszkania

Po naprawie źródła zalania nadszedł czas, aby przystąpić do usuwania wody z mieszkania. Posłuż się odkurzaczem przemysłowym, mopem czy innymi dostępnymi środkami. Im szybciej uda się pozbyć wody, tym mniejsze będą szkody. Ważny jest tutaj czas, gdyż przykładowo zalany panele lub parkiet mogą zostać uszkodzone w wyniku działania wody.

Warto też skorzystać z osuszaczy powietrza, aby zapobiec wilgoci, która może sprzyjać rozwojowi pleśni. Pomieszczenie należy w przypadku zalania wywietrzyć.

Dodaj komentarz